Benim hikayem

Hikayeleri hep sevdim ve önemsedim ......

Mekanik, soğuk, kalıplaşmış standart formatlar yerine sıcak, samimi, özgün hikayeler bana hep çok daha cazip gelmiştir.

Hikayesi olan markalar, “hikaye anlatma” becerisine sahip liderler ve arkamızda bıraktığımız yaşam hikayeleri……

O yüzden, özgeçmiş formatında klasik bir “Hakkımda” tanıtımı yerine, beni daha yakından tanımanız için, sizlerle yaşam hikayemi paylaşmak istedim.

Böylece yazılarımı ve paylaşımlarımı takip etme, birlikte koçluk yolculuğuna çıkma veya sunduğum hizmetlerden faydalanma konusunda daha net ve sağlıklı bir karar vereceğinizi düşünüyorum.

Elbette, arzu edenler, Linkedin sayfamdaki formal özgeçmişimi de inceleyebilir.

Yaşam hikayemi kronolojik sırayla aşağıda okuyabilirsiniz

okan_0002
rsz_img_4938
Çocukluk, eğitim dönemi ve yaşama hazırlık

Babamın görevi gereği geldiği ve annemle tanışıp evlendikleri Bandırma’da 1968 yılında doğmuşum.

Çocukluk ve öğrenim hayatım, babamın görevi nedeniyle süregelen tayinlerle geçti. Ortaokulu bitirene kadar Anadolu’nun muhtelif kasabalarında yaşadık.

Beyaz Yaka çalışma hayatına merhaba

ODTÜ ve Ziraat Bankası Bankacılık Okulu mezuniyeti sonrası, çalışma hayatına atılmak üzere İstanbul’a geldim. Bir arkadaşımla beraber Kuzguncuk’ta kendimize ev kiraladık.

Böylece, 1991 yılında, İstanbul’da, yeni bir şehre ve beyaz yaka çalışma hayatına merhaba demiş oldum.

rsz_ciiscan2
rsz_1img_20140117_0001
IMG_5055
rsz_1dsc_9032
Yaş 31 – ilk Genel Müdür deneyimi

1999 benim için sıradışı bir yıl oldu. Ocak ayında ailemizin yeni üyesi, Yasemin dünyaya geldi. Ekim ayında babamın kısa bir zaman içerisinde aramızdan ayrılmasına sebep olacak talihsiz hastalığını öğrendik.

Aralık ayında da, Genel Müdürümüz emekli olma kararı aldı ve bu görev bana teklif edildi. Henüz  31 yaşında, üstelik babamın hastalığı nedeniyle çok zor bir dönemde olmama karşılık, büyük bir heyecan, enerji ve istekle görevi kabul ettim.

Garanti ve Eureko Sigorta dönemi

2006 yılı Mart ayında Genel Müdür Yardımcısı olarak Garanti Sigorta’ya katıldım. Aynı yılın Eylül ayında şirket üst yönetiminde kapsamlı bir değişim yaşandı ve CEO pozisyonunu üstlenmem teklif edildi.

Bu sefer 38 yaşımda, potansiyeli, kaynakları, alt yapısı çok güçlü, DASK gibi oldukça önemli kurumun idareciliğini üstlenen bir şirketin ve çok güçlü bir organizasyonun lideri olmuştum.

rsz_merhaba_eureko
rsz_eureko_083
rsz_22img_0264
rsz_11img_264_rsz_1rsz_img_0264
Yeni bir sayfa – Renkli Yaka hayata geçiş

Kasım 2013, yaşam hikayemde yeni bir sayfanın başlangıcına ilişkin kararlar aldığım önemli bir dönemdi. 46 yaşımda, tam zamanlı üst düzey yöneticiliği bırakma kararı aldım.

25 yıllık beyaz yaka döneme son verip, artık yakamı farklı renklerle renklendirme zamanı gelmişti.

Koç olma yolculuğum 

Yaşadığım değişimi tetikleyen süreç, koçluk almaya başlamam oldu. Kendi yaşam yolculuğumun çok kritik ve zorlu bir döneminde bana kılavuzluk etti. Seçeneklerin farkına varıp, konfor alanımdan çıkmamı sağlayacak kararları alma adına özgüvenimi arttırdı.

Bu süreç, aynı zamanda bu alanı daha yakından tanıma ve öğrenmeye itti. Katıldığım eğitim programlarıyla, koçluk kavramına ilişkin bilgi birikimim daha da derinleşti ve uzun koç olma yolculuğu başlamış oldu.

rsz_1rsz__id_1569
Credential_Certificate-pdf
itu_insurtech_7
rsz_1rsz_img_7331
Startup ekosistemi ve insurtech tutkusu

Kurumsal hayatta yöneticiyken, girişimci ve inovatif yönümü hep canlı tutmaya gayret ettim. Pek çok inovasyon ve değişim projesine liderlik ettim.

Renkli yaka dönemine geçişle birlikte, tamamen doğal bir akışla, startup ekosistemi içinde buldum kendimi. Önce anlama, öğrenme, tanıma ve network oluşturma ile başlayan süreç, startup mentoru kimliğiyle devam etti ve yaşam yolculuğumun bu evresine yön veren bir deneyim oldu.