Dont Display

Yeni bir sayfa – Renkli Yaka hayata geçiş

Kasım 2013, yaşam hikayemde yeni bir sayfanın başlangıcına ilişkin kararlar aldığım önemli bir dönemdi.

Gayet şeffaf ve açık bir yaklaşımla, şirket yönetimiyle birlikte 6 ay öncesinden Genel Müdürlük görevimden ayrılacağımı duyurmamız, sektör genelinde örneği az görülür bir süreç oldu.

Bu zaman zarfında, ben kendi adıma kariyerimdeki bir sonraki aşamaya ilişkin hazırlıkları yaparken, şirketim de benim yerime göreve atayacağı yöneticiyi belirlemek üzere çalışmaları yürüttü.

Karşılıklı uyum ve işbirliği içerisinde bu kritik değişim sürecini başarıyla tamamladık.

Eureko Sigorta Genel Müdürlüğü görevini bırakma kararı aldığımı açıkladığımda, artık tam zamanlı üst yönetim görevleri almama kararım netti. Hedefim, farklı alanlarda kendimi geliştirebileceğim, yeni bilgiler öğreneceğim ve geleceğe uyumlanacağım bir çalışma düzeni oluşturmaktı.

Bu ayrılık kararını aldığımda, ilk aksiyonlarımdan birisi, www.okanutkueri.com adresinde bu kişisel siteyi açmak ve blog yazılarımı paylaşmak oldu.

Her fırsatta ifade ettiğim gibi, bu kararı da alırken amacım, çalışma hayatından tamamen uzaklaşmak değildi. Tam tersine, keyifli, mutlu, enerjik bir yapıda, arzu ettiğim iklim içerisinde, yeni hayallerin peşinden koşabileceğim, sahip olduğum deneyim, bilgi ve kazanımların ışığında değer yaratabileceğim, yeni bir arayış içerisinde olduğumu ifade ettim.

Aynı zamanda, kendime daha fazla zaman ayırıp, özellikle koçluk ve mentorluk alanındaki çalışmalarıma daha fazla eğilme arzusundaydım.

Koçluk ve mentorlukla beraber, ilgimi çeken diğer alanlar,  yeni nesil teknolojiler, dijitalleşme, girişimcilik ve startup ekosistemi olarak öne çıkıyordu.

Guy Carpenter 

Bu süreçte, doğal olarak farklı teklif ve projeler geldi. Bunlar arasından,  yeni döneme ilişkin hedeflerimle de uyumlu olan, en doğru alternatifi seçerek, yeni görevime ilişkin kararı verdim.

Sektörden tamamen uzaklaşmak çok mümkün ve anlamlı görünmüyordu. O yüzden, hem deneyim ve bilgi sahibi olduğum bu sektörde çalışabileceğim hem de arzu ettiğim yeni alanlara odaklanmam için bana zaman ve alan bırakacak yeni bir görev ideal bir çözüm gibi duruyordu.

Eureko Sigorta’daki geçiş sürecini sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde tamamlayarak, 1 Mayıs 2014 itibariyle profesyonel iş yaşamındaki kariyerim için yeni bir sayfa açtım.

Yeni şirketim, reasürans brokerliği alanında hizmet veren, danışmanlık ve çözümler üreten global bir kurum olan Guy Carpenter oldu. Dünyanın en büyük brokerlik firması Marsh&McLennan grubunun bir üyesi olan şirket, Londra ofisi üzerinden yürüttüğü Türkiye’deki faaliyetlerine farklı bir ivme kazandırma arzusu içerisinde yatırımlar yapma isteğindeydi.

İstanbul ofisinin kuruluş sürecini yürütmek üzere, Türkiye’de yeni kurulan şirketin ilk çalışanı olarak kolları sıvadım. Hızlı bir şekilde ekibi oluşturup, faaliyete başladık ve yeni müşteriler kazandık. Benden beklenen, bu süreci kısa sürede tamamlayıp,  ekibi desteklemeye devam etmek, pazardaki üst düzey temasları sağlamak, sektördeki gelişmeleri ve  iş geliştirme fırsatlarını takip etmek  üzere yarı zamanlı bir göreve geçmem yönündeydi.

Kuruluş ve organizasyonu stabil hale getirme süreci başarıyla ilerledi ve aynen planlanan şekilde, 3.yılın sonunda 2017 yılında yarı zamanlı göreve geçtim. Toplamda 8 yıl devam eden Guy Carpenter dönemini 2022 Haziran sonu itibariyle tamamlama kararı aldım.

Renkli Yaka dönemi

Tanıdığım, bildiğim alan olan sigorta sektöründe, yeni bir pencereden hizmet vermeye devam ediyorum. Aynı zamanda da, görevlerimin yarı zamanlı olması sebebiyle, yeni alanlara odaklanmam için de bana zaman bırakıyor.

Benim için ideal bir çalışma düzeni oluşturmuş oldum.

Kendi adıma, yeni öğrenimlerin, deneyimlerin, başarıların peşinden koştuğum ve bunun heyecanı, enerjisi içerisinde olduğum yeni bir dönem başlamış oldu.

Böylece, yeni uğraşılarla yakamı renklendirme sürecine geçiş yapmış oldum.

Bu dönemde, kendime odaklanmak için 3 temel alan belirledim;

  • Birey olgusu, davranış bilimi ve koçluk
  • Yeni nesil teknolojiler, iş modelleri ve dijitalleşme
  • Girişimcilik ve startup ekosistemi

Startup girişimlere mentor olarak katkı sağlamak, melek yatırımcılık alanına adım atmak, executive koçluk yapmak, bir sektör yayınında teknoloji, girişimcilik ve gelecek üzerine 2 sayfalık bir bölüm hazırlamak, eğitimler vermek, blog yazıları yazmak gibi farklı uğraşılar içerisinde tam anlamıyla renkli yaka dönemi içerisine girmiş oldum.

Aynı zamanda, bu alanlarda freelance bir yapıda birlikte çalışabileceğim, kimyamın uyduğu ve işbirliği yapabileceğim şirketler belirledim ve onlarla birlikte farklı projelerde yer almaya başladım.

Yaşam hikayemin diğer bölümleri için linke tıklayın

Beyaz Yaka çalışma hayatına merhaba

Yaş 31 – İlk Genel Müdürlük deneyimi

Garanti ve Eureko Sigorta Dönemi

Koç Olma Yolculuğum

Startup ekosistemi ve Insurtech tutkusu

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir