kocluk-yolculugum-2
kocluk-yolculugum
Birey olgusu ve yaşam  
Koçluk ve mentorluk deneyimi
Koçluk yaklaşımını içselleştirmek ve koç olmak, uzun ince bir yolculuk. Bu yolun beni götüreceği hedefden ziyade, koçluk yolculuğunun kendisinden büyük bir keyif ve heyecan duyuyorum. Yaşam yolculuğuma paralel ilerleyen ve anlam katan bir kulvar olarak görüyorum.

KOÇLUK NEDİR ?

Popülerleşen bir çok kavram için geçerli olan sorunlar, koçluk için de aynen geçerli.

Bu alana ilgi duyan kişi sayısının artmasıyla birlikte, koçluk ile ilgili kulaktan kulağa yayılan bir bilgi akışı mevcut. Bunların önemli bölümü de, gerçekle ilgisi olmayan, koçluk hakkında çok yanlış bir algı ve bilgi kirliliği yaratır nitelikte.

Tam özünü anlamadan, araştırmadan, doğru kanallardan bilgi almadan kafamızda bir fikir, aslında daha doğrusu bir ön yargı oluştuğunda, sonrasında bunu değiştirmek çok kolay olmuyor.

Bu kavramı biraz daha yakından tanımak ve kafanızdaki bazı soruların yanıtlarını bulmak isterseniz, Zihinsel Atıştırmalıklar  alanındaki aşağıdaki yazılarımı okuyabilirsiniz

Koç Bakışı

Koçluk 5N1K

Koçluk ve Mentorluk Arasında Ne Fark Var?

NİÇİN KOÇLUK?

Yaşam yolculuğu, bireysel varlığımız ve öz benliğimiz ile içinde olduğumuz sistem arasında uyum ve denge arayışıyla geçen, uzun, heyecanlı ve eşsiz bir deneyim.

Doğum anıyla içine girdiğimiz aile, okul hayatı, sosyal çevre ve iş yaşamı gibi ana parçalardan oluşan sistemin bize dayattığı kalıplar ve beklentiler, bu denge arayışında çoğunlukla daha baskın oluyor.

Bu süreçte içimizde oluşan önyargılar, korkular, inançlar, varsayımlar, “ideal ben”e ulaşma noktasında önümüzde ciddi bariyerler oluşturuyor. Üstelik, sürekli bizimle olan iç sesimiz, yoğun bir şekilde eleştiren, suçlayan, cesaret kıran, harekete geçmemizi engelleyen bir tonda bizi rahat bırakmıyor.

Arzu ettiğimiz yöne, “ideal ben” e ulaşmak için, bir değişim, gelişim ve dönüşüm yolculuğu başlatmak, öz farkındalıkla birlikte, önümüzdeki fırsatların ve seçenekleri berraklaştırmak ve sahip olduğumuz potansiyeli hayata geçirmek tek yol.

Bunun için en güçlü ve belki de tek dayanağımız kendimiz.

Oysa ki, bu koşuşturma ve mücadele içerisinde, en çok ihmal ettiğimiz, göz ardı ettiğimiz unsur ise, yine kendimiz.

İşte, koçluk bu aşamada devreye girip, bu değerli ve zorlu yolculukta size rehberlik edecek güçlü bir araç.

Aşağıdaki ihtiyaçlar size tanıdık geliyorsa, bir koç / mentor ile tanışma zamanı gelmiş demektir.

 • Menfaat, beklenti, art niyet, ön yargı olmaksızın sadece size odaklanan, samimi ve nötr bir şekilde sizi dinleyen bir yol arkadaşı
 • Güçlü yönleriniz, değerleriniz, önyargılarınız, korkularınız, inançlarınız, iç sesleriniz ve öz benliğinize ait farkındalığın netleşmesine yardımcı olan bir ayna

 • Kendinize soramadığınız, kaçtığınız, yok saydığınız, göz ardı ettiğiniz sorularla yüzleşmenizi sağlayan cesur ve açık yürekli bir dost
 • Söyleyemediklerinizi paylaştığımız, içinizi boşalttığınız, içinizdeki gizli kapıları açtığınız, sığınabilecek güvenli bir liman

 • Nereye, hangi yöne gideceğinizi bilemediğinizde, yolunuzu kaybettiğinizde, yönününüzü bulmanıza ışık olan bir deniz feneri,
 • Fikirleri eyleme dönüştürmenize kılavuzluk eden, “nasıl” sorularının yanıtlarını bulmanıza ve harekete geçme sürecinize eşlik eden bir rehber,

Koçluk, bu destekleri doğru zamanlama ve araçlarla danışanın hizmetine sunma sanatıdır

Daha detaylı bilgi almak için bana ulaşın.

Mesajınız

  Yönetici / Lider Koçluğu
  Kariyer basamaklarında ilerledikçe, yönetilen ekipler genişledikçe, hedefler ve beklentiler arttıkça, VUCA ortamının yarattığı baskı ve stres seviyesi de yükseliyor. Bir taraftan astlarınız, üstleriniz, rakipleriniz, rolünüz, sorumluluklarınız ile uyumlu hareket ederken, diğer yandan ekibinizi, işinizi ve kendinizi ideal şekilde yönetmeniz beklenir.

  Bunun için ihtiyaç duyduğunuz değişim, gelişim ve dönüşümü başarmak zorlu bir yolculuk. Bu süreçte birlikte olacağınız bir koç, size rehberlik ve yol arkadaşlığı yapacaktır.

  Kariyer koçluğu
  Kariyer yolculuğunu etkin yönetebilmek, yaşamdan aldığımız tatmin ve keyif için kritik öneme sahiptir.

  İster zorunlu isterse gönüllü olsun iş değişikliği sürecini başarıyla, sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmek başlı başına bir iştir.

  Kariyerinizdeki bir sonraki aşamayla ilgili berraklaşma ihtiyacınız varsa, bu zorlu ve kritik dönemde, CV, Cover Letter, mülakat görüşmeleri gibi konularda destek arıyorsanız, kariyer koçluğu size faydalı olacaktır.

  “İlk 100 Gün” koçluğu
  Yeni bir göreve başlamak kariyeriniz açısından önemli bir adımdır. Yeni rolünüzdeki ilk 100 gün, kurum kültürüne, görevinize uyumlanmak ve başarıya uzanan yolda ilk adımları atmak için belirleyicidir.

  İster kurum içi isterse dışarıdan gelmiş olun, bu uyum ve geçiş sürecinde koçluk desteği almak, yeni görevinizdeki başarınız için oldukça yararlı olacaktır.