Adsız tasarım - 2021-07-31T220445.995
startup-tutkusu
Teknoloji, girişimcilik ve gelecek
Startup ve insurtech sevdası

Bazen, uzun hazırlık ve planlama olmadan, doğal bir akışla, kendinizi bir ortamın içinde bulursunuz. Doğru bir yerde olduğunuz hissi, yüksek enerji ve tutkuyla birleşince, bu yeni ortamda keyifli bir yolculuğa çıkarsınız. Benim startup ekosistemindeki maceram işte böyle gelişti.

GİRİŞİMCİLİK VE STARTUP EKOSİSTEMİ

Startup ekosisteminde verilen emek ve çabanın arkasındaki gizli gücün, bu alana duyulan sevda ve tutku olduğuna inanıyorum.

Bir hayalin peşinde, zorlu, stresli, belirsizlik ve risklerle dolu, oldukça uzun böyle bir maceranın parçası olmak başka nasıl açıklanabilir?

Startup girişimciliği, elbette ticari amaçlarla yürütülen bir faaliyet. Öte yandan, kurumsal dünyada alıştığımız hiyerarjik, bürokratik, kural ve kalıplarla dolu ortamından çok farklı bir dünya.

Deneysel, yaratıcı, yenilikçi, kolektif çalışmalara açık, tasarım, deneyim, değer yaratma odaklı, kendine özgü bir kafa yapısı ve kültürü olan bir ekosistem. Burada olmanın verdiği heyecan, enerji, dinamizm çok farklı. Anlatılmaz, ancak yaşanır denilen cinsten.

Tam zamanlı beyaz yaka çalışmayı bıraktığım dönemde, işte bu çekim gücü beni startup ekosistemine doğru sürükledi.

Anlama, tanıma, öğrenme ile başlayan yolculuktaki ilk adımım startup mentorluğu oldu. Sonrasında, melek yatırımcılık, insurtech program danışmanlığı, seminerler, konuşmalar ile daha da renklendi ve keyifle ilerliyor.

STARTUP MENTORLUĞU

Dijital çağ ve geleceğe uyumlanma ilgisiyle tetiklenen, yeni nesil teknolojileri, iş modelleri ve geleceği öngörme merakıyla beslenen bu yolculuk, yoğun bir anlama, öğrenme, tanıma ve tanışma süreciyle başladı.

İş yaşamındaki deneyimlerim, profesyonel koçluk, mentorluk çalışmalarım ve startup ekosistemine ilgim bir araya gelince, bu yolculuğun ilk adımı startup mentorluğu oldu.

Mentor Effect kurucu ekibinde yer almamla daha farklı bir boyut kazanan bu deneyim, startup dünyasını  yakından tanımamı sağladı. Farklı kuluçka ve hızlandırma programları bünyesinde mentorluk çalışmalarına devam ediyorum.

Elbette, startup mentorluğu alanında da ciddi bir kavram karışıklığı ve gelişmeye açık bir çok nokta yer alıyor, çoğunlukla da  danışmanlık hizmetiyle karıştırılıyor.

Temelinde, startup mentorluğunu, konu özelinde, ihtiyaç anında destek alınan Uzman Mentor ve daha derin, sürekli, uzun soluklu bir yol arkadaşlığına dayalı Lider Mentor olarak iki bölüme ayırıyorum.

Bir taraftan, uzman mentor kimliğimle, bilgi dağarcığım, deneyimim çerçevesinde, konu özelinde startup girişimlere mentorluk desteği sağlıyorum.

Öte yandan, esas keyif aldığım ve daha yoğunlaşmayı arzu ettiğim alan,  Lider Mentor şapkasıyla, startup girişimcilerle uzun soluklu bir yol arkadaşlığı yapmak.

Niçin Startup Lider Mentoru ?

Girişim ekosisteminin, dünyanın geleceği için önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum.
Kurumsal hayatın kalıpları içinde olmak istemeyen, peşinden koşacak hayali ve yaratıcı fikri olan girişimcilerin sayısı hızla artıyor.
Teknolojik gelişmeler, internet ve sosyal medya, girişimcilerin önünde çok farklı fırsat penceleri açıyor.
Artık bir fikri ürüne dönüştürmek, müşterilerle buluşturmak, hatta global pazarlara açılmak çok daha hızlı, kolay ve ucuz.
Öte yandan, yaratıcı fikirlere sahip bu girişimcilerin önünde, kıt kaynaklarla çıkılan oldukça uzun ve zorlu bir yolculuk var.

  • Girişimin ihtiyaç duyduğu alanlarda fikir, bilgi, uzmanlık, network ve deneyim sağlayan bir rehber ve gelişim danışmanı
  • İş modeli, strateji, değer önerisi gibi kritik ve önemli konular üzerindeki analiz, sorgulama, beyin jimnastiği süreçlerini tetikleyen ve fasilite eden bir düşünme ortağı,

  • Girişimin sormaktan kaçındığı, göz ardı ettiği sorularla yüzleşmesini ve cesaretle bunların üstesinden gelmesini sağlayan  açık yürekli bir dost
  • Herkese anlatamadığınız sorunları, kafa yoran konuları konuştuğunuz, girişimin mutfağına giden gizli kapıları açtığınız, sığınabilecek güvenli bir liman

  • Yatırım turu, müşteri kazanımı, ekip büyütme, uzman desteği gibi kritik aşamalarda doğru kişilere ulaşmanızı sağlayan bir network kaynağı,
  • Fikirleri eyleme dönüştürmenize kılavuzluk eden, “nasıl” sorularının yanıtlarını bulmanıza, harekete geçme sürecinize eşlik eden, motive ve teşvik eden bir yol arkadaşı,

Lider mentorluk, bu destekleri doğru zamanlama ve araçlarla girişimlere sunma sanatıdır

Startup girişimlere mentorluk
Girişimcilerin önünde oldukça uzun ve zorlu bir yol var. Fikir ne kadar parlak olsa da, asıl olan bunu hayata geçirebilmek.

Ürün, strateji ve iş modelini tasarlamak, yatırımcıları ikna edebilmek, ürün – pazar uyumunu yakalamak, ekibi büyütürken yola çıkılan değerleri ve iklimi korumak, ölçeklenme aşamasında başarıyı sağlamak gibi noktalarda girişimcilerin mentor desteğine ihtiyacı kaçınılmaz.

Melek Yatırımcılık 
Girişimler için en kritik aşamalardan birisi yatırım süreci. Melek yatırımcı kimliğiyle, erken dönem girişimlerle tanışmak, onları desteklemek ve yolculuklarının bir parçası olmaktan büyük keyif duyuyorum.

Anı zamanda, kurucu ekibi içerisinde yer aldığım Angel Effect platformu üzerinden, farklı alanlardaki yerli ve global girişimlere yatırımlar yapıyoruz.

Insurtech program danışmanlığı
Sigorta sektörü ve startup ekosistemindeki deneyimim birleşince, doğal olarak ana ilgi alanım insurtech girişimler oluyor. Ülkemizde bu alandaki girişimlerin artması ve global ölçekte başarı hikayeleri çıkması için yoğun bir çaba içerisindeyim.

İTÜ Çekirdek Insurtech Programı bünyesinde, danışman ve lider mentor olarak, girişimler, paydaş şirketler ve İTÜ ARI Teknokent ekibi ile birlikte çalışıyorum.

Yatırımcı, Ortak ve/veya Danışma Kurulu Üyeliği

Farklı hızlandırma ve kuluçka programlarında, çok sayıda girişime mentorluk yaptım, yapmaya devam ediyorum.
Öte yandan, danışma kurulu üyesi, ortak ve/veya melek yatırımcı kimliğimle, çok daha yakın ve sürekli bir ilişki içerisinde olduğum az sayıda girişim var. Bu girişimlerin önemli bölümü insurtech dikeyinden.

Angel Effect bünyesinde yatırım yaptığımız girişimler

Kurucu ortakları arasında yer aldığım Angel Effect, startup ekosisteminde yüksek etki yaratmak üzere, girişimci, yatırımcı, mentor ve diğer paydaşları bir araya getirmeyi hedefleyen bir melek yatırım platformu.
Angel Effect bünyesinde, yerel ve global ölçekte, farklı dikeylerdeki erken aşama startup girişimlere yatırım yapıyoruz.