Dont Display

Koç Olma Yolculuğum

Çalışma ortamı içerisindeki bir çok kişi gibi ben de, iş hayatı ve yöneticilik yaşantısı içerisinde koçluk kavramıyla tanışmıştım. Uyguladığımız liderlik modelimizde koçluk stili üzerine çalışmalar yaptık. Üst yönetim ekibi olarak takım koçluğu aldık. Açık söylemek gerekirse, o dönemde koçluk olgusunu sadece yüzeysel ve üstünkörü tanıdığımı sonraları çok daha iyi anladım.

Bendeki esas değişimi yaratan süreç, bir danışan olarak koçluk almaya başlamamla oldu. Koçluk sürecinin bende yarattığı etki, sağladığı katkı ve destek, bu alana olan bakış açımı çok değiştirdi. Kendi yaşam yolculuğumun çok kritik ve zorlu bir döneminde bana kılavuzluk etti. Önümdeki seçeneklerin farkına varıp, konfor alanımdan çıkmamı sağlayacak kararları alma adına özgüvenimi arttırdı.

Bu süreç, aynı zamanda beni bu alanı daha yakından tanıma ve öğrenmeye itti. Katıldığım eğitim programlarıyla, koçluk kavramına ilişkin bilgi birikimim daha da derinleşti. Burada öğrendiklerim ve içselleştirdiklerim önümde yeni ufuklar açtı. Özellikle kendime, çevreme, yaşama ve bireye yönelik farkındalığımı inanılmaz geliştirdi.

Profesyonel Koçluk Eğitimleri

Adler International bünyesinde, 3 modülden oluşan sertifikasyon programını tamamladım.

Eğitim programı, klasik anlamdaki ders mantığının çok dışında bir içeriğe sahipti. Bir yandan koçluk teorisine yönelik ana prensipleri, araçları öğretirken, diğer yandan da tüm bu öğretileri uygulamaya fırsat veren workshoplardan oluşuyordu.

Kendi adıma en ciddi kazanım, programlarda yapılan sayısız koçluk egzersizi esnasında, kendime yönelik farkındalığı arttırmam ve içsel yolculuğu başlatmam oldu.

Katıldığım eğitim programlarının yanı sıra, bu alandaki bilgi dağarcığımı genişletmek adına, internette yer alan sayısız kaynağa ek olarak, kitap ve periyodik yayınları da takip etmeye çaba gösteriyorum.

Ayrıca, teorik öğrenimlerimi, pratik anlamda da koçluk yaparak geliştiriyorum. Bu sayede, kendi içinde arayışı olan, gelişim ve değişim ihtiyacını hisseden, yaşam tatminini arttırmak isteyenlere yardımcı olabilmek inanılmaz bir keyif veriyor.

ICF Sertifikası – Associate Certified Coach (ACC)

Bu eğitim programlarını takiben, sınavları ve gerekli koçluk saatlerini tamamlayarak, ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) tarafından verilen ACC ( Associate Certified Coach) ünvanını almaya hak kazandım.

Koçluk kavramını bu kadar benimsemem, ilgi göstermemin bir sebebi de kendi değerlerim, felsefem, yaklaşımım ile ne kadar örtüştüğünü fark etmem oldu.

Koçluk olgusunun ana felsefesi, bireyin ihtiyaç duyduğu çözümleri kendi içerisinde barındıran bütünselliğe ve mükemmelliğe sahip olduğu inancına dayanıyor.

İçerisinde bulunduğumuz sistem, koşullar, stres, alışkanlıklar, önyargılar vs vs nedeniyle bazen bu farkındalığa varamıyoruz, çözümlere ulaşamıyoruz. Koçluk işte tam bu aşamada devreye giriyor. Empoze etmek, yönlendirmek, kalıplara sokmak, koşullamak yerine, bireyin kendi bütünselliğine saygı duyarak, nötr kalmayı başararak, bir ölçüde ona kılavuzluk etmeye dayanıyor.

Koç bakışını kazanmak, koç olabilmek uzun ince bir yolculuk. Kendi adıma, bu yolculuğu başlamış olmaktan çok memnunum. Sigortacılık sektöründeki profesyonel kariyerime paralel ilerleyecek, yaşam yolculuğuma anlam katacak yeni bir kulvar olarak görüyorum.

“Zihinsel Atışmalıklar” isimli bloğumu açarken, ana hedefimin, öğrendiklerimi, içselleştirdiklerimi, deneyimlerimi sizlerle paylaşmak ve sizlerin düşünme iştahınızı arttıracak zihinsel atıştırmalıklar sunmak olduğunu paylaşmıştım. Bu çerçevede, bloğumda “Koç Bakışı” kategorisi altında koçluk alanıyla ilgili yazılarımı da okuyabilirsiniz.

One World Consulting

Profesyonel anlamda koçluk çalışmalarımı, insan Kaynakları ve yetenek yönetimi alanında danışmanlık hizmetleri sunan One World Consulting bünyesinde devam ettiriyorum.

One World Consulting ekibiyle birlikte, ağırlıklı olarak C-level üst düzey yönetici ve liderlere yönelik koçluk ve mentorluk projelerinde executive koç olarak yer alıyorum.

Yaşam hikayemin diğer bölümleri için linke tıklayın

Beyaz Yaka çalışma hayatına merhaba

Yaş 31 – İlk Genel Müdürlük deneyimi

Garanti ve Eureko Sigorta Dönemi

Yeni Bir Sayfa – Renkli Yaka hayata geçiş

Startup ekosistemi ve Insurtech tutkusu

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir