Yazılarım, Zihinsel Atıştırmalıklar

Yeni yıl için tek maddelik liste

Yılın bu döneminde, bir yandan geçmiş yılın muhasebesi, diğer yandan da yeni yıla ilişkin hedefler, beklentiler, planlar kafamızı meşgul eder.

Bir hevesle, iyi niyetlerle kendimiz için yeni yılda yapılacaklar listesi hazırlarız.

Ama nedense, yılın ilerleyen günlerinde çoğunlukla bu listeler unutulur, arka plana atılır.

Hepimizin içine düştüğü klasik tuzaktır bu.

Bilmek – İstemek – Yapmak üçlemesi devreye girer.

Ne yapılması gerektiğini bilmemize ve çoğunlukla bunları yapmaya istekli olmamıza rağmen, yapabilmeyi başarmak o kadar kolay değildir.

Peki niye böyle oluyor?

Bu sorunun yanıtı, psikoloji ve felsefe bilimi ekseninde, uzun bir tartışmayı beraberinde getiriyor. Amacım sizleri bunlarla sıkmak değil elbette. Zaten sonuçta bu alanda ahkam kesecek durumda değilim.

Amacım sadece, benim kendi deneyimlerime, okuduklarıma, dinlediklerime, öğrendiklerime ve içselleştirdiklerime dayalı bir paylaşımda bulunmak.

***

Günlük hayatımızda, genellikle dışa vuran davranışlar, eylemler, söylemler üzerine odaklanıyoruz. Bunlar aslında suyun üzerinde görünen bölüm, yani buzdağının ufak kısmı.

Oysa, esas olay, suyun altında, derinlerde saklı.

İnançlarımız, değerlerimiz, güdülerimiz, önyargılarımız, korkularımız, yaşam amacımız gibi unsurlar suyun altındaki bu ana kütleyi oluşturuyor.

Bunlar bizi biz yapan, öz benliğimizi, kişiliğimizi oluşturan unsurlar.

Davranışlarımızın ve söylemlerimizin arkasında da çoğunlukla bunlar yatıyor.

Hızlıca sonuca gitmeyi arzu ediyoruz. Bu yüzden, sadece suyun üzerindeki, yüzeydeki konulara odaklanıp, onları değiştirmeye çaba gösteriyoruz. Ama bu şekilde kalıcı ve başarılı bir değişime imza atmamız çok kolay değil.

Yüzeydeki konularla uğraştığımızda, yüzeysel kalıyoruz. Dışsal etkilere, çevremizin yönlendirmesine ve dıştan gelen baskılara çok daha açık hale geliyoruz.

Oysa derinlere daldığınızda, orada kendinizle baş başasınız.

Yüzeydekileri değiştirmek için, öncelikle derinlerdeki ana kütleyi anlamak, onun farkında olmak gerekiyor.

Bunun yolu da, derinlere dalmak, içsel yolculuğa çıkmak için gereken istekliliği, cesareti ve aksiyonu ortaya koymaktan geçiyor.

Bu içsel yolculuğu yapmadan, bunun için gereken emeği ortaya koymadan, sadece bazı istekleri kağıda hedef olarak yazmak ve kendimizi bu hedefleri gerçekleştirmeye zorlamak, sonra da bunları başaramadığımız için kendimizi suçlamak hiç adil değil.

Kendimize bu haksızlığı yapmaya hakkımız yok.

***

Hayatımızda bazı şeyleri değiştirmek istiyorsak, salt somut hedeflere değil, kendimize ve yaşamımızın büyük resmine odaklanıp, daha derinyeni yıl listesi zihinsel egzersizler yapmaktan başka çare yok.

Buradan yola çıkarak, yeni yıl için “Yapılacaklar Listesi” oluşturmak isterseniz, benim önerim bu listeye tek bir madde koymanız.

Kendine, yeni yılda kendini daha iyi tanımak için bir şans ver

Daha mutlu, daha sağlıklı, daha fit, daha başarılı olmak ve yaşamınızda daha fazla doyum istiyorsanız, aradığınız çözümler ve yanıtlar dışarılarda bir yerde değil, kendinizde.

Yapmanız gereken, sahip olduğunuz güçlü yönlerinizin, temel değerlerinizin, önceliklerinizin ve tercihlerinizin günlük hayatınıza yansıması için gereken yaşam iklimini oluşturmanız, doğru ortamı ve alanı bulmanız.

Kendinize, duygularınıza daha fazla önem vermeye, onları daha iyi tanımaya başladığınızda ve kendinize daha fazla güvendiğinizde, kendiniz için daha iyi olan şeyleri yapmaya başlayacaksınız.

Yeter ki, kendinize güvenin ve kendinizin farkına varın…

Farkındalık bir ışık gibidir.

Güçlü bir şekilde açıldığı zaman, önünüzü aydınlatır.

Bırakın farkındalığın ışığı önünüzdeki seçenekleri, aradığınız çözümleri netleştirsin.

***

Yaşam amacınızı, değerlerinizi, güçlü yönlerinizi keşfetmek ve en önemlisi de geleceğe yönelik önceliklerinizi, tercihlerinizi ve hedeflerinizi ortaya koyan bir yaşam iklimi oluşturmak, uzun, zorlu, ama son derece keyifli, heyecanlı ve keşiflerle dolu bir yolculuk.

Yeni bir yıla girmek üzere olduğumuz bu günler, bu tarz içsel yolculukları başlatmak için en ideal zamanlar.

2019, kendinizi daha iyi tanıdığınız, farkındalık ışığının önünüzü aydınlattığı ve aradığınız yanıtları bulduğunuz bir yıl olsun.

Böylece, diğer tüm iyi dileklerim zaten kendiliğinden gerçekleşecektir.

 

Copyright © 2018 · Okan Utkueri

www.okanutkueri.com sayfalarında yayınlanan tüm içerik hakları Okan Utkueri’ye aittir.

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın