Yazılarım, Zihinsel Atıştırmalıklar

Tek Maddelik Yeni Yıl Listesi

Yılın bu döneminde, bir yandan geçmiş yılın muhasebesi, diğer yandan da yeni yıla ilişkin hedefler, beklentiler, planlar kafamızı meşgul eder.

Bir hevesle, iyi niyetlerle kendimiz için yeni yılda yapılacaklar listesi hazırlarız.

Sevdiklerimizle daha fazla zaman geçirmek, daha fazla spor yapmak, daha fazla okumak, kültürel aktivitelere daha fazla zaman ayırmak, daha fazla doğada olmak, daha sağlıklı beslenmek, daha kaliteli uyku düzenine kavuşmak, vs vs vs …

Ama nedense, yılın ilerleyen günlerinde çoğunlukla bu listeler unutulur, arka plana itilir.

Hepimizin içine düştüğü klasik tuzaktır bu.

Her zaman olduğu gibi, “Bilmek – İstemek – Yapmak” üçlemesi devreye girer.

Ne yapılması gerektiğini bilmemize ve çoğunlukla bunları yapmaya istekli olmamıza rağmen, yapabilmeyi başarmak o kadar kolay değildir.

Peki niye böyle oluyor? Ne ve nasıl yapılacağını bilmemize ve bunu istememize rağmen, nasıl oluyor da yapmıyoruz?

Bu sorunun yanıtı, psikoloji, felsefe ve sinir bilimi ekseninde, uzun bir tartışmayı beraberinde getiriyor. Amacım sizleri bunlarla sıkmak değil elbette. Zaten sonuçta bu alanda ahkam kesecek durumda değilim.

Amacım sadece, benim kendi deneyimlerime, okuduklarıma, dinlediklerime, öğrendiklerime ve içselleştirdiklerime dayalı bir paylaşımda bulunmak.

***

Günlük hayatımızda, genellikle dışa vuran davranışlar, eylemler, söylemler üzerine odaklanıyoruz. Bunlar aslında suyun üzerinde görünen bölüm, yani buzdağının suyun üzerindeki ufak kısmı.

Oysa, esas olay, suyun altında, buzdağının derinlerinde saklı.

Değerlerimiz, inandıklarımız, güdülerimiz, önyargılarımız, korkularımız, deneyimlerimiz, yaşam amacımız, iç sesimiz gibi unsurlar suyun altındaki bu ana kütleyi oluşturuyor.

Bunlar bizi biz yapan, öz benliğimizi, kişiliğimizi oluşturan unsurlar.

Davranışlarımızın ve söylemlerimizin arkasında da çoğunlukla bunlar yatıyor.

Hızlıca sonuca gitmeyi arzu ediyoruz. Bu yüzden, sadece suyun üzerindeki, yüzeydeki konulara odaklanıp, onları değiştirmeye çaba gösteriyoruz.

Ama bu şekilde kalıcı ve başarılı bir değişime imza atmamız çok kolay değil. Hatta mümkün değil.

Yüzeydeki konularla uğraştığımızda, yüzeysel kalıyoruz. Dışsal etkilere, çevremizin yönlendirmesine ve dıştan gelen baskılara çok daha açık hale geliyoruz.

Oysa derinlere daldığınızda, orada kendimizle baş başayız.

Yüzeydekileri değiştirmek için, öncelikle derinlerdeki ana kütleyi anlamak, onun farkında olmak gerekiyor.

Bunun yolu da, buzdağının derinlerine doğru dalmak, içsel yolculuğa çıkmak için gereken istekliliği, cesareti ve aksiyonu ortaya koymaktan geçiyor.

Bu içsel yolculuğu yapmadan, bunun için gereken çabayı, emeği ortaya koymadan, sadece bazı istekleri kağıda hedef olarak yazmak ve kendimizi bu hedefleri gerçekleştirmeye zorlamak, sonra da bunları başaramadığımız için kendimizi suçlamak hiç adil değil.

Kendimize bu haksızlığı yapmaya hakkımız yok.

***

Hayatımızda bazı şeyleri değiştirmek istiyorsak, kendimizi ve yaşamımızın büyük resmini anlamak, daha derin zihinsel egzersizler yapmaktan başka çare yok.

Buradan yola çıkarak, yeni yıl için “Yapılacaklar Listesi” oluşturmak isterseniz, benim önerim bu listeye tek bir madde koymanız.

Kendine, yeni yılda kendini daha iyi tanımak için bir şans ver

Daha mutlu, daha sağlıklı, daha fit, daha başarılı olmak ve yaşamınızda daha fazla doyum istiyorsanız, aradığınız çözümler ve yanıtlar dışarılarda bir yerde değil, kendinizde.

Yapmanız gereken, sahip olduğunuz güçlü yönlerinizin, temel değerlerinizin, önceliklerinizin ve tercihlerinizin günlük hayatınıza yansıması için gereken yaşam iklimini oluşturmanız, doğru ortamı ve alanı bulmanız.

Unutmayın; bu bahsettiğim akşamdan sabaha olacak, anlık bir süreç değil, çok daha uzun soluklu bir yolculuk.

Kendinize, duygularınıza daha fazla önem vermeye, onları daha iyi tanımaya başladığınızda ve kendinize daha fazla güvendiğinizde, kendiniz için daha iyi olan şeyleri yapmaya başlayacaksınız.

Yeter ki, kendinize güvenin ve kendinizin farkına varın…

Farkındalık bir ışık gibidir.

Güçlü bir şekilde o ışığı yaktığınız zaman, önünüzü aydınlatır.

Bırakın farkındalığın ışığı önünüzdeki seçenekleri, aradığınız çözümleri netleştirsin.

***

Yaşam amacınızı, değerlerinizi, güçlü yönlerinizi keşfetmek ve en önemlisi de geleceğe yönelik önceliklerinizi, tercihlerinizi ve hedeflerinizi ortaya koyan bir yaşam iklimi oluşturmak, uzun, zorlu, ama son derece keyifli, heyecanlı ve keşiflerle dolu bir yolculuk.

Yeni bir yıla başladığımız bu günler, bu tarz içsel yolculukları başlatmak için en ideal zamanlar.

Bu yolculuğa kendi başınıza çıkabileceğiniz gibi, bir profesyonel koçun rehberliğinde de ilerleyebilirsiniz.

Her durumda, ihtiyacınız olan 3 şey; niyet, cesaret ve gayret.

2023, kendinizi daha iyi tanıdığınız, farkındalık ışığının önünüzü aydınlattığı ve aradığınız yanıtları bulduğunuz bir yıl olsun.

Böylece, sizler için aklımdan geçen diğer tüm iyi dileklerim zaten kendiliğinden gerçekleşecektir.

 

 

Copyright © 2022 · Okan Utkueri

www.okanutkueri.com sayfalarında yayınlanan tüm içerik hakları Okan Utkueri’ye aittir.

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir