Yazılarım, Zihinsel Atıştırmalıklar

Yalnızlık | Eylem mi Duygu mu?

Yalnızlık kelimesi sizin için ne anlama geliyor? Ne ifade ediyor? Nasıl çağrışımlar yapıyor?

❝ Sizce yalnızlık bir duygu mu, yoksa bir eylem mi? ❞

Bir süredir “yalnızlık” üzerine düşünüyorum, okuyorum, araştırıyorum. Çok boyutlu bu kavramın farklı anlamları, türleri ve renkleri var. Ama temel olarak, yukarıdaki soru bu kavrama bakış açınızı ortaya koyuyor sanki.

Yukarıdaki soruya verdiğiniz yanıt, yalnızlık olgusunu nasıl ele aldığınızın, ona nasıl yaklaştığınızın bir göstergesi gibi aynı zamanda.

🌟 Ne demek istediğimi kısaca anlatayım.

📍 Duygu hali olarak yalnızlık genelde negatif çağrışımlar yapıyor.
Kendini yalnız hissetmek, kalabalıkların içinde olsanız, etrafınız birileriyle çevrili olsa bile, tek başına kalmışlık duygusundan bahsediyorum.

Beni gerçekten anlayan, gören, dinleyen, önemseyen kimse yok düşüncesi bu duygu halini tetikliyor. Çaresizlik, kaybolmuşluk hissiyatı ile kendini belli eden bu duygu hali, koçluk görüşmelerimizde sıklıkla gündeme geliyor.

📍 Eylem olarak yalnızlık ise genelde pozitif çağrışımlara sahip.
Bilinçli olarak yalnız olmayı tercih etme, kendine zaman ayırma, yalnız kalarak içsel yolculuklara çıkma eylemi bu bahsettiğim.

❝ Etrafımızdaki kalabalık, gürültülü, kaotik ortamdan, şamata ve gereksiz fazlalıklardan uzaklaşma ihtiyacıyla tetiklenen yalnızlık eylemi, özellikle içinde olduğumuz yoğun tempo, koşuşturma içerisinde daha değerli ve anlamlı hale geldi. ❞

“Kaliteli yalnızlık”, “seçilmiş yalnızlık” gibi alt kavramlar bu yaklaşımı temsil ediyor.

📍 Yalnızlık kelimesinin kökeni “yalın”. Yani yalnızlık sadece “tek başınalık” anlamına gelmiyor. Sade, fazlalıklardan arınmış, doğal, maskesiz, çıplak, kendimiz gibi olma halini de ifade ediyor.

Yalnızlığı bilinçli bir eylem olarak ele aldığımızda, maskelerden, fazlalıklardan sıyrılıp, en yalın halimizle kendimizle baş başa kalmayı tercih ediyoruz demektir.

📍 Dürüst, samimi, gerçek halimizle, zamanımızı, enerjimizi ve odağımızı kendimize yönlendirmek, fiziksel, duygusal ve zihinsel boyutta kendini merkeze almak anlamına geliyor bu tercih.

❝ Güçlü, derin ve sahici bağlar kurmanın git gide zorlaştığı, ilişkilerin bile dijitalleştiği, yüzeyselleştiği bu dönemde, ihtiyaç anında sığınılacak bir liman gibi aslında yalnızlık. ❞

📍 Bahsettiğim bu eylem, günümüzde bolca teşvik edilen “bireysellik” kavramından uzak bir tanım. İletişimsizlik, sosyal bağlardan kopma, kendini yaşamdan izole etme anlamına gelmiyor kesinlikle.

📍 İçinde olduğumuz dijital çağ bizi kalabalıkların içinde yalnızlığa doğru itiyor zaten. Bilinçli, tercihli, kaliteli bir şekilde kendinizle baş başa kalma eylemini başarıyor olmak, bu süreçte oldukça işimize yarayacak gibi görünüyor.

❝ Kendi seçtiğimiz yer, zaman, şekilde kendimizle baş başa kalmak, kendimizle kaliteli zaman geçirmek, kendimizi daha iyi tanıma, anlama ve bilinçli tercihlerimizi yaşama yansıtma adına oldukça değerli bir eylem. ❞

Ne dersiniz? Yalnızlık sizin için ne ifade ediyor?

hashtagzihinselatıştırmalıklar

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir