Uncategorized, Yazılarım, Zihinsel Atıştırmalıklar

WeWork | 47 milyar dolarlık batış

Startup dünyasındaki batış hikayeleri arasında WeWork çok özel bir yere sahip. Geçen haftalarda çıkan bazı haberlerle yine gündem oldu.

📍 WeWork uzun bir mücadeleden sonra, Kasım 2023’de iflas başvurusu yaparak, kapısına kilit vurmuştu. Şirketi felakete sürükleyen eski CEO’su Adam Neumann’ın şirketi tekrar geri satın almak üzere talepte bulunduğu yönündeki haberlerle WeWork yine gündeme geldi.

📍 WeWork’un hikayesi gerçekten sıra dışı. Paylaşımlı ofis (coworking) döneminin öncü oyuncusu WeWork çok parlak bir unicorn olarak büyük sükse yapmıştı.

📍 Heyecan, macera ve yüksek enerjili, iniş ve çıkışlarla dolu startup yolculukları için kullanılan “roller-coaster” ifadesi tam da WeWork hikayesini yansıtıyor. Bu hikayenin sonu ise tam bir melodram ve büyük bir fiyasko.

📍 2010 yılında yola çıkan WeWork, 2017 yılında en değerli ilk 10 unicorn arasındaydı. Zirve noktasına 2019 başında ulaşan şirket, kurucu ortakları Adam ve Rebekah Neumann çiftinin renkli kişiliği ve yaşam tarzıyla sürekli gündemdeydi.

📍 Softbank’dan 5 milyar dolar yatırım aldıkları 2019 Ocak ayında şirket değeri 47 milyar dolara yükselmişti. Sonrasında halka açılma sürecindeki çalkantılar, yatırımcılar ve CEO arasındaki kavgalar, zayıf finansallar ve yanlış politikalarla şirket adeta çakıldı.

📍 Şirketin kurucu ortağı ve CEO Adam Neumann bu süreçte işler sarpa sarınca ve yaptıkları ortalığa saçılınca, Eylül 2019 ‘da şirketten kovulmuştu.

📍 Sonrasında yatırımcılar şirketi toparlamaya gayret etti. Uzun bir mücadele sonucunda Ekim 2021’de halka açılmayı başaran şirketin değeri o tarihte 9 milyar dolara kadar gerilemişti.

📍 Sonrası ise ciddi bir hüsran. 47 milyar dolarlık zirve değerinden sonra serbest düşüşe geçen şirket 2023 sonunda iflas başvurusuyla kapısına kilit vurdu. Yani 47 milyar dolarlık şirket buhar oldu.

📍 Şirket 13 yıllık bu startup macerası boyunca yaklaşık 22 milyar dolar yatırım almıştı. En büyük yatırımcı, 16 milyar dolar ile açık ara SoftBank. WeWork’deki bu fiyasko, 100 milyar dolarlık dünyanın en büyük teknoloji odaklı yatırım fonlarından birini yöneten Softbank’ı bile etkilemişti.

🎯 Arkasında sağlam bir iş modeli, nakit akışı ve finansallar olmadan, sükse yapan renkli şovlar ve para yakarak hızlı büyümeye dayalı startup yapılarının devamlılığı mümkün değil. Hele ki yatırıma ulaşmanın çok daha zorlaştığı bu günlerde. Bu hikayeden çıkarılacak çok ders var kesinlikle.

🌟🌟 Bu arada, bu süreci ele alan çok güzel bir dizi var. Anne Hathaway ve Jared Leto gibi iki güçlü oyuncunun başrollerini paylaştığı Wecrashed isimli dizi AppleTV platformunda yayınlanıyor.

🎥 Startup dünyasından gerçek hikayelere dayanan dizi ve film izlemeyi seviyorsanız, 3 dizi tavsiyesini paylaştığım blog yazıma göz atmanızı öneririm.
🔗👉 https://lnkd.in/dcVFYP46

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir