Startup ve Insurtech, Yazılarım

Üretken yapay zeka ve çip savaşları

Üretken yapay zeka ve çip endüstrisindeki gelişmeleri takip etmekte zorlanmaya başladım.

🎯 Bu teknolojinin gelişme hızına paralel, yeni haberler, ürün lansmanları ve işbirliği mesajları üst üste geliyor. Adeta bir haber ve bilgi bombardımanı var.

🎯 Önceleri teknoloji gündeminin bir alt maddesi konumunda olan yapay zeka, son zamanlarda adeta kendi başına ana gündemin önemli bir başlığı olmaya başladı. Ya da algıda seçicilikle, bana öyle geliyor, bilemiyorum.

🎯 Bu alana ilgi duyanlar için son haftalarda yaşanan önemli bazı gelişmeleri içeren bir toparlama faydalı olur diye düşündüm.

✔︎ 15 Şubat günü OpenAI yeni ürünü, metinden video üreten Sora‘yı tanıttı. Örnek videoların kalitesiyle büyük beğeni toplayan Sora, şu anda kapalı test ortamında. Genel kullanıma ne zaman açılacağı henüz belli olmamasına rağmen inanılmaz bir etki ve ilgi yaratmış durumda.

✔︎ Aynı gün, hashtagGoogle yapay zeka modelinin yeni versiyonu olan Gemini Pro 1.5’i tanıttı. Ayrıca, ChatGPT ‘nin rakibi olan Bard uygulamasının adının Gemini olarak değişeceğini ve bu alandaki ürünlerini Gemini markası altında toplayacağını açıkladı. Google ayrıca metinden görsel üreten ImageFX ile metinden müzik üreten MusicFX ürünlerini tanıttı.

✔︎ Yarı iletken çip üreticileri arasında açık ara lider konumdaki NVIDIA, 21 Şubat tarihinde 4.çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Beklentilerin üzerinde gelen satış, kar ve büyüme rakamlarıyla hisse fiyatı bir günde %15 yükseldi.

✔︎ Bu artışla şirket değeri 2 trilyon dolara yaklaşan Nvidia, Google (Alphabet) ve Amazon‘u geride bırakmış oldu. Nvidia ile birlikte halka açık olan diğer önemli yarı iletken çip üreticileri olan SMCI, ARM, AMD gibi şirketlerinin hisse fiyatları da uçuşa geçmiş durumda.

✔︎ Öte yandan, Nvidia’nın en önemli müşterileri arasında yer alan Microsoft, Intel ile işbirliği anlaşması imzaladığını açıkladı. Yarı iletken çip pazarında çok geride kalan Intel Corporation, 15 milyar dolar düzeyindeki bu anlaşma ile eski parlak günlerine dönüp, Nvidia ile rekabet yarışına katılabilecek mi göreceğiz.

✔︎ Bir taraftan da, üretken yapay zeka şirketlerine karşı izinsiz veri kullanımı konusunda açılan davaların sayısı hızla artıyor. Aralarında New York Times gibi medya devleri ve ünlü yazarlardan oluşan geniş bir grup, kendi eserlerinin ve veri kaynaklarının üretken yapay zeka modellerinin geliştirilmesi adına izinsiz kullanıldığı teziyle mahkemelere başvurmaya başladı.

✔︎ Bu heyecanlı ve gerilim düzeyi yüksek listenin son maddesi, İngilizce “last but not least” olarak ifade edildiği üzere, Sam Altman’ın 7 trilyon dolar kaynak aradığı haberi olsun. OpenAI ürünlerinin gelişimi için mevcut çiplerin yetersiz kaldığını ve yeni nesil bir yarı iletken çip tasarımına ihtiyaç duyulduğunu savunan Sam Altman çılgın bir proje peşinde.

🌟 Sizce bu listede yer alması gereken yapay zeka alanındaki başka önemli haber ve gelişmeler neler? Yorumlarda paylaşırsanız, listeyi birlikte tamamlamış oluruz.

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir