Startup ve Insurtech, Yazılarım

TRAI – Yapay Zeka Çalışma Grupları

Son yılların en popüler kavramlarından birisi yapay zeka.

Teknoloji, dijitalleşme, girişimcilik konularına meraklı bir mentor, melek yatırımcı, insurtech sevdalısı olarak, yapa zeka benim de ilgi alanlarımın başında geliyor.

Çok duyuyoruz, çok konuşuyoruz, üzerinde çok yorum yapıyoruz, ama bu kavram hakkında hala araştırılacak, öğrenilecek, yapılacak çok şey var.

Yapay zeka uygulamaları konusunda, uzun bir yolculuğun daha başındayız gibi hissediyorum.

Bu alanda ülkemizde öne çıkan kurumların başında gelen Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) ekibi ve Halil Aksu ile son dönemlerde güzel bir sinerji yakaladık.

2021 Ocak itibariyle, Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) bünyesinde yeni oluşan “Sigortacılık ve Yapay Zeka Uygulamaları” başlıklı sektör çalışma grubuna liderlik etme görevini üstlendim.

Özellikle sigortacılık alanına yönelik yapay zeka uygulamaları konusunda birlikte güzel çalışmalar yapmak için hazırlanıyoruz.
Benim için, 2021 yılına anlam katan işbirliklerinden birisi olacak gibi görünüyor.

Sektördeki farklı paydaşlaları düzenli olarak bir araya getirmek, dertleri ve fırsatları konuşmak, yapay zekanın daha çok kullanılması, girişimcilere fırsat verilmesi, sonuç olarak tüketicilere ve topluma daha çok değer yaratılmasına katkıda bulunmak ana amaçlar.

Sektördeki yerel ve global “iyi uygulamaları” ortaya çıkarmak, yapay zeka “kullanım alanlarını” tespit ve dokümante etmek, girişimcilerin envanterini oluşturmak gibi çalışmalar yürüteceğiz. Ayrıca “açık veri”, “bulut kullanımı”, “yapay zeka etiği” gibi zor konularla ilgili kılavuzlar hazırlamak, farkındalığı artırmak üzerine çalışacağız.

Bu sayede, sigorta şirketlerinin deneyimlerini birbirleriyle paylaşması, girişimcilerin başarı hikayelerinin tanıtılması, akademisyenlerin çalışmalarının kamuoyuna duyurulması ve teşvik edilmesi gibi herkesin yararına olacak katkıları hedefliyoruz.

Şubat ayında geniş bir katılımla ilk toplantımız gerçekleştirdik.

Sektörü ilgilendiren tüm paydaşlar yapay zeka ekseninde buluşmuş oldu. Katılımcıların sayısı, ilgisi, dağılımı, deneyim ve yetkinlik düzeyi inanılmaz mutlu etti. Sektörün geleceği adına, çok kuvvetli bir başlangıç yaptık. Bu ekibin ortak aklı ve yaratacağı sinerji, önümüzde çok güzel pencereler açacak gibi.

Tüm katılımcılara bu yolculuk boyunca yapacakları değerli katkılar için peşinen çok teşekkürler.

 

Copyright © 2021 · Okan Utkueri

www.okanutkueri.com sayfalarında yayınlanan tüm içerik hakları Okan Utkueri’ye aittir.

 

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın