Yazılarım, Zihinsel Atıştırmalıklar

Yüzen Rezidans

Resimde gördüğünüz, yeni inşa edilmekte olan bir “Rezidans Gemi”.

Burada yaşamaya başlamak, sürekli dünyayı dolaşmak ve aynı zamanda uzaktan çalışmaya devam etmek fikri nasıl geliyor kulağa?

İçine girdiğimiz bu yeni yaşam düzeni ve çalışma kültürü ile birlikte, artık çok farklı yaşam seçenekleri açıldı önümüzde. “Rezidans Gemi” konsepti sadece örneklerden birisi. İnternette tesadüfen karşıma çıkan bu haberi okuyunca ilgimi çekti.

Biraz araştırınca epey bir bilgiye ulaştım.

📍 Storylines at Sea isimli bir startup şirketin projesi bu. Hırvatistan’da yapım aşamasında olan ilk gemileri #MVNarrative tahminen 2025 yılında denizde olacak.

📍Bu rezidans gemi, aslında farklı bir yaşam kültürü projesinin ürünü. Bu gemide yaşadığınızda, “all inclusive” formatında tüm otel hizmetlerine ulaşıyorsunuz ve dünyayı gezerken, yaşamınıza ve çalışma hayatınıza buradan devam ediyorsunuz.

📍Elbette gemide yaşayanların önemli bölümü uzaktan çalışma düzeninde olacağı için, buna yönelik tüm altyapı, teknolojik ihtiyaçlar ve fiziksel ortamlar planlanmış durumda.

📍Hedef kitle, bu yaşam tarzına sıcak bakan, varlıklı emekliler veya iyi geliri olan, uzaktan çalışan, “digital nomad” yaşamı benimseyenler.

📍Gemideki farklı boyutlardaki odalar satışa çıkmış durumda. İster 12 veya 24 yıllığına kiralayabiliyor veya ömür boyu satın alabiliyorsuz. Bütçenize göre odaların büyüklüğü değişiyor.

📍Gemi sürekli olarak dünya çevresinde seyahatte olacak. Her bir dünya turunun yaklaşık 3,5 senede tamamlanması planlanıyor. Yani 3,5 senelik turlarla, sürekli dünya çevresinde seyahat ediyor olacaksınız.

📍Klasik “Cruise” gezilerinin aksine, uğradığı limanlarda daha uzun kalacak. Seyahat planından anladığım bu süre her şehirde 3 – 7 gün arasında değişecek.

📍Gelelim fiyatlara ve bu yaşam tercihinin maliyetine. 24 yıllık kiraladığınızda, en küçük oda için yaklaşık USD 600.000 ödemeniz gerekiyor. Bunu aya böldüğünüzde, aylık maliyet USD 2.000 civarı. Bir de gemide alacağınız “her şey dahil” hizmetler için aylık USD 2.000 civarı bir ücret ödemeniz gerekiyor. Yani iyi bir birikime veya aylık minimum 4.000-5.000 dolar civarı bir gelire ihtiyacınız var.

📍Son bir not; kullanmadığınızda bu odaları başkalarına kiralamak mümkün. Ayrıca, yılın belirli 3 aylık dönemleri için “devre mülk” konseptinde paylaşımlı olarak odaları satın almak da mümkün.

***

Bu yazı biraz satış ilanı gibi oldu, farkındayım. Amacım elbette bu değil, sadece size artık karşımıza çıkmaya başlayan farklı yaşam deneyim fırsatlarının altını çizmek. Bu sadece bir örnek.

İçine girdiğimiz bu yeni dönemle birlikte, karşımıza çok farklı ve geleneksel yapıdan çok uzak yaşam ve çalışma seçenekleri çıkmaya devam edecek.

Büyük şehirlerin kaotik ortamından uzaklaşmak isteyenler için, kafa yapısı, çalışma düzeni ve gelir seviyesine uygun, alışılagelmiş kalıpların çok dışında yaşam kültürleri oluşmaya başlıyor, haberiniz olsun.  

Copyright © 2022 · Okan Utkueri

www.okanutkueri.com sayfalarında yayınlanan tüm içerik hakları Okan Utkueri’ye aittir.

 

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir