Startup ve Insurtech, Yazılarım

Reasürör | Ekosistem ve Platformlar

Bir süredir ekosistemler ve platform bazlı iş modelleri üzerine okumalar yapıyorum. Bunların çıktısı olarak kafam oluşan ana fikir şu;

❝ 21.yüzyılın iş dünyasında, platform bazlı iş modelinin nasıl çalıştığını anlamayan şirketlerin hayatta kalması çok zor görünüyor. ❞

📍 Alex Moazed ve Nicholas Johnson tarafından kaleme alınan Modern Monopolies kitabı yeni çağın iş dünyası hakkında önemli ipuçları veriyor. Kitapta “21 yüzyılın ekonomisini domine etmek için ne gerekiyor?” sorusunun yanıtı olarak “platform iş modeli” öne çıkıyor.

📍 Bunun doğrulaması olarak, günümüzde kendi alanlarında lider haline gelen şirketlerin çoğunlukla platform bazlı iş modellerine dayandığı söylemek mümkün.

📍 Ekosistem ve platform bazlı iş modeli üzerinde bu kadar çok konuşulmasına rağmen, bu yapılar üzerinde bir kafa karışıklığı ve kavram karmaşası olduğunu da hissediyorum.

✍️ Milli Reasürans T.A.Ş tarafından yayınlanan Reasürör dergisi için, hem bu kavramları kısaca anlatan hem de sigorta sektörü penceresinden gelecekte oynayacağı roller üzerine fikirler ortaya koyan bir makale kaleme aldım.

📖 Derginin 131. sayısında yayınlanan “Sigortacılığın Geleceğine Yön Vermeye Aday İş Modeli: Platform ve Ekosistemler” başlıklı makaleyi okumak isteyenler için ilgili sayfaları aşağıda paylaşıyorum.

📍 Ekosistem ve platformları daha yakından tanımak, bu yapıların önemini, farkını kavramak, sektörün geleceğine olası etkilerini anlamak ve bu alandaki başarılı global örnekleri incelemek isteyenlerin makaleye göz atmalarını öneririm.

📍 Siz ne düşünüyorsunuz? Bu kavramlar üzerine fikir ve yorumları olanlar aşağıda paylaşırsa çok sevinirim. Böylelikle sizlerin bu kavramlara bakışını da yansıtmış oluruz.

📍 Ayrıca derginin tamamını okumak isteyenler dergiye aşağıdaki linkten ulaşabilirler;
👉 https://lnkd.in/d3B8R9tx

Keyifli okumalar..

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir