Uncategorized

Mobility dikeyinde heyecan veren 3 haber

O kadar çok boyutlu ve çok eksenli bir değişim süreci içerisindeyiz ki, bu yüksek tempo içerisinde insan ister istemez bazı tercihlerde bulunma ve önceliklendirme yapma durumunda kalıyor. Odaklanmadığınızda, içine girdiğiniz akıntıyla sürüklenmeye başlamak ve bu inanılmaz bilgi bombardımanı içinde kaybolmak kaçınılmaz.

Kendi adıma, zaman ve enerjimi yönlendirdiğim alanların başında, teknoloji, inovasyon ve dijitalleşmeye dayalı yeni nesil iş modelleri ve girişimcilik geldiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Bu ekosistem içinde de, özellikle yakından takip etmeye, anlamaya, öğrenmeye ve gelecek öngörüleri üzerine kafa yormaya çalıştığım ve önceliklendirdiğim alanların başında mobilite ve otomotiv dikeyi geliyor. 

Bunun bir çok sebebi var.

Öncelikle, “disruption” kavramını ve sektörlerin dönüşüm süreçlerini analiz etmeyi seviyorum. Bu köklü ve büyük hacimli sektörün, çok kritik bir evreden geçtiğine ve yepyeni bir dönemin eşiğinde olduğuna inanıyorum. Elektrikli araçlar, otonom sürüş, bağlantılı araçlar, veriye dayalı çözümler, scooter ve diğer mikro mobilite araçlar anlamında çok önemli bir değişim yaşanıyor. Günümüzün popüler bir çok teknolojik kavramı, başta  yapay zeka, derin öğrenme, Big Data, IoT, 5G, görüntü işleme olmak üzere, bu dikeyin geleceğine yön verecek gibi görünüyor. Elbette sadece teknoloji ve dijitalleşme değil, çevresel riskler, global ısınma gibi önemli trendler de bu değişim sürecini tetikliyor. 

Bununla birlikte, sadece teknoloji değil, müşteri davranışları ve iş modellerinde de köklü değişimler yaşanıyor. P2P paylaşımlı araç platformları, kişiselleştirilmiş ürün ve hizmetler, Mobility-as-a-Service çözümler, tedarik operasyonları, ekosistem ve platform iş modelleri anlamında çok renkli ve ilgi çekici yenilikler hızla yaşanıyor.

Tüm bu gelişmeler, Tesla, Rivian, Uber gibi heyecan verici bir çok yeni marka ve hikaye oluşmasına fırsat veriyor. Aynı zamanda, Google, Apple, Amazon gibi güçlü teknoloji şirketleri ve elbette otomotiv endüstrisindeki mevcut oyuncular da bu büyük dönüşüme yön verme ve uyumlanmakçabası içinde.

Bir anlamda, yeni nesil startup girişimler, teknoloji şirketleri ve otomotiv sektörünün lider oyuncuları arasında ciddi bir meydan muhaberesi yaşanıyor. 

Deloitte tarafından yayınlanan

Bu sürecin yakından ilgilendirdiği sektörlerin başında ise sigortacılık geliyor. Insurtech ekosistemindeki telematik, bağlantılı araçlar, mobilite alanına yönelik çok sayıda girişim var. Bu girişimler hem kişiselleştirilmiş ürün ve fiyatlama hem de özellikle hasar süreçlerinin dijitalleşmesi ve müşteri deneyimine yönelik çözümler üzerine çalışıyorlar. Bu dikeye yakın ilgi göstermemin bir sebebi biraz da bu yakın ilişki.

Tüm bu dinamik tablo içerisinde, yaşanan gelişmeleri, yayınları ve haber akışını izlemeye gayret ediyorum. 

 

Son dönemlerde, beni özellikle heyecanlandıran ve öne çıkan aşağıdaki 3 haber oldu; 

  • Paylaşımlı araç platformu Moov şirketinin % 75’lik çoğunluk hissesinin Getir tarafından satın alınması. Getir’in sahip olduğu güçlü dijital kasları, aldıkları yatırımlar sonrası ulaştıkları finansal kaynakları ve başarılı iş modelini bu alana nasıl yansıtacağını merakla bekliyorum.
  • Global insurtech ekosistemindeki en popüler girişimlerin başında yer alan Lemonade’in, telematik ve bağlantılı araç bazlı sigorta alanında önemli oyuncu olan Metromile şirketini satın alarak, oto sigortaları alanına girme kararı alması. Bugüne kadar konut ve evcil hayvan sigortası gibi daha niş ve güvenli alanlarda faaliyet gösteren Lemonade, esas şimdi gerçekten oyuna giriyor denebilir. Sigorta sektöründeki “disruption” dalgasını hep konuşuyoruz. Lemonade gibi popüler bir girişimin oto sigortaalrı gibi ana segmente giriyor olması, sektörün 
  • Tesla’nın araç sahiplerine yönelik kendi sunduğu sigorta çözümlerini tüm ABD pazarına yayma kararı alması ve Teksas eyalaeitnde bu yeni ürünü lanse etmesi. Alışdık sigorta fiyatlaması algoritmalarından farklı olarak, tamamen “güvenli sürüş” üzerine bir fiyatlama politikası izleyen Tesla, her sürücü için günlük bireysel sürüş skoru sunmaya başladı. Araç ve sürücü verisine dayalı çözümler sunma konusunda inanılmaz bir platforma sahip olan Tesla, kişisel bazlı sigorta (usage based insurance) alanda oyunu değitirmeye aday görünüyor. 

Keyifle ve heyecanla izlemeye devam…

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir