Startup ve Insurtech, Yazılarım

Microsoft vs Apple

En değerli şirket olma yolundaki zirve yarışında neler yaşanıyor? Hız kesmeden devam eden bu mücadelede öne çıkan başlıklar, gözlemler neler?

İki şirketin satış performanlarının yanında, son stratejik hamleleri ve bunların geleceğe yönelik olası etkileri hisse değeri üzerinde etkili oluyor.

Keyifle ve merakla izlediğim bu yarışta, Microsoft 3 trilyon dolar barajını aşarak, ezeli rakibinin önüne geçti.

📍 Her iki şirketin başında, efsanevi iki isimden bayrağı devralan CEO’lar var. Steve Jobs’un vefatı sonrası 2011’de Tim Cook başa geçti. 2014’de ise, Bill Gates koltuğunu @Satya Nadella’ya devretti.
Aslında zirve yarışı bir öçüde bu iki liderin vizyonları, uyguladıkları stratejiler ve hamleleriyle şekilleniyor.

📍 Microsoft cephesinde işler yolunda görünüyor;
✔︎ Önce bulut teknolojisi ve Azure platformuna odaklanıldı. Sonra da, yapayzeka alanına yönelik hamleler geldi.
✔︎ Özellikle OpenAI ile yapılan stratejik işbirliği ve üretken yapay zeka teknolojisi alanındaki adımlar Microsoft‘a ciddi katkı sağlamış görünüyor.
✔︎  Copilot özelliğinin, Bing ve Edge sonrası Excel, Word, Teams gibi tüm Office 365 ürünlerine yayılması çok önemli etki yarattı.
✔︎ Son olarak, Open AI ‘de yaşanan Sam Altman krizi de hızlıca aşılmış görünüyor. Elbette sorunlar çözüldü mü yoksa sadece ötelendi mi orasını zaman gösterecek.

📍Apple cephesinde ise, güçlü gelir modeli ve ürün segmenti şirketi sürüklemekle birlikte, geleceğe yönelik hamleler konusunda ciddi soru işaretleri var.
✔︎ 2015’de Apple Watch ve 2016’da airpods lansmanından sonra Apple çok uzun süre sessiz kaldı.
✔︎ Yıllar sonraki ilk büyük lansman bugünlerde ön satışa çıkan VisionPro. AR / VR teknolojisi ve sanal evrenler bakalım beklenen etkiyi yaratacak mı?
✔︎ Öte yandan, Apple’ın yapay zeka teknolojisi konusunda çok yavaş hareket ettiği ve rakiplerinin oldukça gerisinde kaldığı söyleniyor.
✔︎  Otonom elektirikli araç tarafındaki yatırımları da pek iyi gitmiyor. Son söylentiler, özellikle otonom sürüş tarafında ciddi sorunlar olduğu ve lansmanın 2026 yılına ertelendiği yolunda.
✔︎ Belki de son dönemlerdeki tek güzel haber, 12 yıl aradan sonra, 2023 sonunda akıllı telefon pazarında iphone ‘nun Samsung’u geride bırakmış olması.

📍 Bu iklinin arkasından gelen diğer teknoloji şirketleri olan Google (Alphabet), Amazon ve Facebook (Meta) zirve yarışında oldukça geride kaldı. 1 trilyon dolar şirket değeri barajını aşan yeni oyuncu NVIDIA ise parlayan yıldız ve oldukça hızlı yükseliyor.

🌟 Görünen o ki, Microsoft üretken yapay zeka ve bulut teknoloji tarafındaki yatırımlara odaklanmayı tercih ediyor. Apple ise, yatırım kaynakları ve enerjisini AR/VR, otonom elektrikli araç gibi teknolojilere ayırıyor.

Bakalım bu yarışta önümüzdeki yıllarda nasıl bir tablo çıkacak ortaya?

Benim düşüncem, özellikle son 4-5 yıldır Microsoft’un stratejik hamlelerinin çok daha etkili ve başarılı olduğu yönünde. Zirve yarışında Microsoft arayı daha da açabilir gibi geliyor bana.

Siz ne dersiniz???

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir