Koçluk ve Mentorlük, Yazılarım

Koçluk ve mentorluk niçin var?

Her hafta düzenli olarak koçluk ve mentorluk üzerine bilgilendirici paylaşımlar yapma hedefi koydum kendime.

Malum yakamdaki renkler arasında koçluk ve mentorluk özel bir yere sahip.

📍 Soruların gücüne yürekten inanıyorum. O yüzden bu paylaşım serisini kafalardaki olası sorular üzerine kurgulamak istedim.

📍 10 yılı aşkın bir süredir devam eden koçluk yolculuğum boyunca kendi kafamda oluşan, danışanlarımın ve bu alana ilgi duyanların dile getirdiği pek çok soru üzerine kafa yordum, hala da yormaya devam ediyorum.

📍 Bu serinin ilk paylaşımını da, Simon Sinek üstadın “Start with why” isimli kitabında tavsiye ettiği gibi “niçin” sorusuna ayırdım.

🌟 Koçluk ve mentorluk niçin var? ❞

✔︎ Hayata gözlerimizi açtığımız doğum anında, en mükemmel halimizle ve eşsiz becerilerimizle yaşam yolculuğuna başlıyoruz. Hızlı öğrenme, merak etme, cesaret, oyun oynama, kolay uyum gösterme gibi özelliklerimiz bu eşsiz beceri setinin sadece küçük bir bölümü.

✔︎ Sonrasında içine girdiğimiz aile, eğitim hayatı, arkadaşlarımız, sosyal çevremiz ve iş yaşamı gibi sistemlerin bize dayattığı kalıplar, yaptığı etkiler ve öğretiler yaşamımıza yön vermeye başlıyor.

✔︎ Yaşam yolculuğumuz boyunca, bireysel varlığımız, ideal öz benliğimiz ile içinde olduğumuz sistemlerin dayattığı koşullar arasında uyum ve denge arayışıyla geçen, uzun, heyecanlı ve eşsiz bir deneyim bizi bekliyor.

✔︎ Çoğunlukla da, içinde olduğumuz sistemin dayattıkları daha baskın oluyor. Bu süreçte içimizde oluşan önyargılar, korkular, inançlar, varsayımlar, “ideal ben”e ve kendimizin en iyi versiyonuna ulaşmamızın önümüzde ciddi bariyerler oluşturuyor.

✔︎ Üstelik, sürekli bizimle olan iç sesimiz, yoğun bir şekilde eleştiren, suçlayan, cesaret kıran bir tonda bizi bir türlü rahat bırakmıyor.

✔︎ İdeal öz benliğimizden uzaklaştıkça ortaya çıkan kaygılar, mutsuzluklar, kızgınlıklar, tatminsizlikler gibi negatif sinyaller bizi rahatsız etmeye başlıyor.

✔︎ Bu noktada önümüzde iki farklı yol beliriyor. İlki bu sinyalleri inkar etmek, yok saymak, halının altına süpürmek. İkincisi ise, bu boşluk ve rahatsızlık hissiyatını ortadan kaldırmak üzere bir arayışa ve yolculuğa çıkmak.

✔︎ İkinci yolu tercih edenleri, “ideal ben” e ulaşmak adına bir değişim, gelişim ve dönüşüm yolculuğu bekliyor. Öz farkındalıkla birlikte, önümüzdeki fırsatları ve seçenekleri berraklaştırmak, sahip olduğumuz becerilerin üzerindeki tozları alıp tekrar kullanıma sokmak ve potansiyelimizi hayata geçirmek bu yolculuğun ana unsurları.

✔︎ Bu süreci başarıyla gerçekleştirmek için en güçlü ve belki de tek dayanağımız kendimiz. Oysa ki, bu koşuşturma ve mücadele içerisinde, en çok ihmal ettiğimiz, göz ardı ettiğimiz unsur ise, yine kendimiz.

✔︎ İşte, koçluk bu aşamada devreye girip, tekrar kendimizi yaşamın merkezine alıp, sahip olduğumuz becerilerin farkına varmamızı sağlayan bu değerli ve zorlu yolculukta bize rehberlik eden, çözümleri ortaya koyma, aksiyona dökme sürecinde yol arkadaşlığı yapan güçlü bir araç.

İşte bu amaçla ve niyetle koçluk var…

İyi ki de var…

 

P.S.

Sizlerin kafasındaki koçluk ve mentorluk alanına ilişkin soruları da merak ediyorum.

Yorum alanında paylaşırsanız, bu seride onların yanıtları üzerine de paylaşımlar yapmak isterim

 

Copyright © 2024 · Okan Utkueri

www.okanutkueri.com  sayfalarında yayınlanan tüm içerik hakları Okan Utkueri’ye aittir.

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir