Yazılarım, Zihinsel Atıştırmalıklar

Kavanoz hikayesi

Bu eski hikaye bugünlerde daha da anlamlı hale geldi.

#Koçluk ve #mentorluk görüşmelerinde çok sık kullanıyorum. Benim taktığım isim “Kavanoz Hikayesi”.

Sadece çok büyük #yaşam #tercihleri için değil, #iş ve #özel #hayatın bir çok alanında #planlama ve #önceliklendirme yaparken kullanabilirsiniz bu yaklaşımı.

İster #startup ekosisteminde ister #kurumsal yaşamda olun fark etmez, bu tavsiye çok işinize yarayacaktır.

Her yeni işe koyulurken veya yaşamın genelini planlarken, asıl önceliklendirmeniz gereken, olmazsa olmaz niteliğinde, az sayıda ama önemi en yüksek konularınız var. Bir de, farklı seviyelerde, yapılması gereken, #acil olan ama belki o kadar #önemli olmayan, sayıları oldukça fazla, zamanınızı dolduran bir çok iş var.

Tercihlerinizi ve zaman planlamanızı yaparken o büyük ve önemli parçaları ilk önce yerleştirmediğinizde, onlar kavanozun dışında kalıyorlar. Çünkü zamanınızı ve enerjinizi diğer geri kalan konular hızla tüketiyor. Sonrasında, o asıl önemli konulara artık yer kalmıyor.

O yüzden ister #proje planlaması yaparken, ister #iş #planı hazırlarken, ister #bireysel #zaman #yönetimi üzerine kafa yorarken, bu prensiple yola çıkın derim. Öncelikle yerleştirmeniz gereken en önemli konularınızı belirleyin ve onları kesinlikle ihmal etmeyin.

Çok yoğunum, acayip koşuşturma içindeyim, inanılmaz çabalıyorum, ama bir yerlerde ters giden bir şeyler var diyorsanız, önceliklerinize ve tercihlerinize bu gözle bir bakın derim.

Video credit: Meir Kay

#mutluluk #yaşam #zihinselatıştırmalıklar #executivekoç #startupmentor #minfulness #zamanyönetimi

 

 

 

 

 

 

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir