Startup ve Insurtech, Yazılarım

ITC DIA Europe 2023 – Barselona

“Teknoloji, Girişimcilik ve Gelecek” sayfalarını bu ay ITC DIA Europe 2023 buluşmasına ayırdık.

The ITC DIA Europe Community tarafından 27-29 Haziran tarihlerinde Barselona’da düzenlenen etkinliğin Medya Partneri Sigortacı Gazetesi adına katıldığım bu buluşmadan çok güzel deneyimler, ilham veren izlenimler ve bolca notla geri döndüm.

Tam bir #insurtech festivali şeklinde geçen etkinlikte, 100’den fazla konuşmacı ve özel olarak seçilen 50 insurtech girişimi sahnede dinleme fırsatı bulduk. Aynı zamanda, bu alana odaklanan sektör paydaşları, uzmanlar, şirket yöneticileri ve fikir önderleri ile tanışma, onlarla sohbet etme imkanı yakaladık.

📍Özellikle dikkatimi çeken noktalara ilişkin hızlı bir özet yapmam gerekirse;
1️⃣ Ağırlıklı B2B ve B2B2C iş modeline hitap eden ürün ve hizmetlerin yer aldığı etkinlikte, özellikle #mobility ve #healthtech dikeyleri öne çıkıyordu.
2️⃣ Şirketlerin daha hızlı, verimli ve çevik çalışmasına dayalı core sistem çözümleri ve bunlarla entegre çalışan, değer zincirinin farklı halkalarını hedefleyen dijital uygulamalar oldukça fazlaydı.
3️⃣ Kullanılan teknolojiler arasında, (üretken) #yapayzeka#RPA#API#IoT, “low/no code” sistemler yoğunluktaydı.
4️⃣ Aynı zamanda, “open insurance”, “#embedded insurance”, ekosistem ve platform bazlı iş modellerine ilişkin çok sayıda örnek uygulama vardı.

📍 Bayram tatiline denk gelmesine rağmen, katılımcılar arasında yaklaşık 10 kişilik bir Türk delegasyonu olması da sevindiriciydi.

Ayrıca, fuaye alanında bir Türk insurtech girişimin standının yer alması çok gurur vericiydi. Lumnion standında, Aren Haddeler çok sayıda ziyaretçiyle sohbet etme ve onlara sundukları ürün ve hizmetleri anlatma fırsatı yakaladı. Darısı diğer insurtech girişimlerimize diyelim.

Öne çıkan mesajları, izlenimlerimi ve aldığım notlardan önemli başlıkları içeren bir özeti bu ayki sayfalarda paylaştım.

Keyifli okumalar…

#itcdiabcn #dijitalsigorta #teknoloji #girişimcilik #startup

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir