Koçluk ve Mentorlük, Yazılarım, Zihinsel Atıştırmalıklar

İşten Ayrılma Rehberi

Kurumsal iş hayatındaki beyaz yaka çalışanlar için, son dönemlerin popüler konu başlıklarından birisi “ değişikliği” haline geldi.

📍 Kariyer kararları aşamasında öne çıkan klasik kriterlere, son dönemde yenileri eklendi. Özellikle covid sonrasındaki “hibrit ve/veya uzaktan çalışma düzeni” artık iş görüşmelerinde ilk sorulardan birisi haline geldi.

Ayrıca, içinde olduğumuz yüksek enflasyon ortamında, şirketlerdeki ücret politikaları ve zam oranları da bir diğer kritik konu.

📍Koçluk görüşmelerinden ve arkadaş sohbetlerinden gözlemlediğim kadarıyla, her iki konuda da aynı endüstri içinde bile çok geniş bir spektrum var. Örneğin ofise 5 gün fiziksel olarak gelinmesini isteyen şirketler olduğu gibi, neredeyse tamamen uzaktan çalışma düzenine adapte olanlar var.

Aynı şekilde, zam oranlarının yıl içindeki sayısı, artış oranları açısından da, çok geniş bir spektrum oluşmaya başladı.

📍Bunlara ek olarak, deprem sonrasında oluşan hassasiyet sebebiyle, yaşadığı şehir veya ev lokasyonunu değiştirme düşüncesi olan ciddi bir kesim de var.

🌟 Böyle olunca da, zaten güçlü şekilde yaşanılan “great resignation“, “quite quitting” gibi akımlara paralel olarak, pek çok farklı sektördeki bağlantılarımdan çok sayıda iş değişikliği haberi duymaya başladım.

🔎 Bu tarz bir planı veya arayışı olanlara faydalı olabilecek bir Harvard Business Review makalesini sizinle paylaşmak istedim.

İşten ayrılma ve  değişikliği sürecine yönelik bir rehber ve çok faydalı ipuçları bu sunan makalenin linki aşağıya bırakıyorum. Makalenin özeti şeklindeki 5 dakikalık videoya da aynı linkten ulaşabilirsiniz.

🔎👉 https://lnkd.in/dgFwUPkR

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir