Yazılarım, Zihinsel Atıştırmalıklar

Keşif Safarisi

Bir süredir, kendimce adını “internette keşif safarisi” taktığım bir aktiviteye haftalık zaman planlamam içinde mutlaka yer veriyorum.

Niyetim ve arayışım, bana ilham veren, beni düşündüren, fikir üretme ve zihinsel egzersiz sürecime katkı sağlayan yeni keşifler yapmak. Bu bazen bir blog yazısı, bazen bir podcast yayını, bazen bir TEDTalk, bazen bir makale, bazen bir kitap özeti, bazen de bir YouTube yayını oluyor.

İnternette gezintiye başladıktan sonra, tam bir “kaşif” yaklaşımıyla, karşıma ne çıkacağını bilmeden ve herhangi bir ön kabul olmadan, Keşif Safarisi sürecinin beni internette götüreceği yöne doğru kendimi akışa bırakıyorum.

İnternet derya deniz, inanılmaz bir arşiv sunuyor. Ulaşabileceğiniz bir çok değerli ve ücretsiz kaynak var. Öte yandan, bu süreci disiplinli ve doğru şekilde yapmazsanız, ciddi tuzakları da barındırıyor.

🌟 Benim bu süreçte öğrendiğim en önemli başarı faktörü, “ipin ucunu doğru yerden çekerek yola çıkmak”. Bunu başardığınızda, karşınıza kaliteli ve faydalı bilgileriçerikler ve yeni keşiflere götürüyor.

Keşif safarisine başladığımda, mutlaka takip listemde yer alan kişi ve mecralar üzerinden yola çıkıyorum. Doğru “lead” sizi kötü içeriğe götürmüyor genellikle, tecrübeyle sabittir.

Abartılı şekilde ticari amaçlarla hazırlanmış, popüler konulara yönelik ama içi boş, “buzzword” niteliğindeki ifadelerle dolu, özgünlüğü ve derinliği olmayan içeriklerden uzak durmaya çalışıyorum.

LinkedinTwitterMediumpodcastTEDTalkebültennewsletter gibi farklı mecralardan oluşan, kendim için hazırladığım rafine bir takip listem var. Bu listenin sürekli bakımını da ihmal etmiyorum. Belirli dönemlerde listeye girenler, çıkanlar oluyor, ayrıca bekleme rafına aldığım, ana listeye almadan bir süre izlemeye devam ettiklerim var.

Bu tarz canlı ve dinamik bir takip listesi oluşturmanın inanılmaz faydasını gördüm.

Eğer doğru ipin ucunu çekmezseniz, yola doğru noktadan çıkmazsanız, internette “junk flow” diye tanımlanan sarmalın içinde kaybolma riski çok yüksek. Reels, youtube videoları, story paylaşımları çok tehlikeli tuzaklar haline gelebiliyor. Bazen telefonun, tabletin ya da bilgisayarın ekranında zamanın nasıl geçtiğini fark etmeden saatlerce kalıp, anlamsız, faydasız, hatta zararlı içerikler arasında kayboluyorsunuz.

🌟 Evet, bazen kafa dağıtmak veya amaçsız şekilde zaman geçirmek, internette aylaklık yapmak ihtiyaç olabiliyor. Ama bu kural değil istisna olmalı bence.

❗️ Zihninizi, duygularınızı ve ruhunuzu kaliteli ve sağlıklı beslemek çok önemli. “Junk flow” olarak tabir edilen abur cubur niteliğinde, “fast food” tarzı görünüşü cazip ama içeriği zararlı kaynaklardan uzak durmak gerekiyor.

“Fine dining” tarzında, “a la carte” menüden seçilmiş, kaliteli gıdayla zihninizi beslediğinizde farkı göreceksiniz.

 Unutmayın, zihninizi siz düzgün beslemezseniz, o kendi kendini yiyip bitirecektir.

#koç #mentor #koçluk #yaşam #kariyer #gelecek

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir