Yazılarım, Zihinsel Atıştırmalıklar

Hamster Çemberi

Gereğinden çok daha uzun süre “hamster çemberi” içinde dönüp durduğumu fark etmem epey bir zaman aldı.

Önündeki hedefi yakalamak adına inanılmaz efor harcayan, ter döken, çabalayan ama pek ilerleme kaydedemeden sürekli aynı sarmalın içinde dönüp duranlardan bahsediyorum.

O hedef bazen ulaşmak istediğiniz bir ünvan, bazen almak istediğiniz bir araba, ev, bazen çocukların eğitimi, mezuniyeti bazen de banka hesabınızın ulaşmasını istediğiniz tutar oluyor.

Bizim modern hamster çemberinin önemli bir özelliği de, bir şekilde önünüzdeki o hedefi yakalamayı başarsanız bile, hemen yepyeni bir hedefin önünüzde beliriyor olması.

İşin garibi, hep aynı çemberin içinde dönüp durdukça, yakaladığınız o hedeflerin pek fazla bir anlamı da kalmıyor. Sağladığı marjinal fayda inanılmaz küçük ve kısa ömürlü oluyor.

✻ ✻ ✻

Bu farkındalığa kavuşma zamanı ve sebepleri hepimiz için farklı oluyor.

Pandemi döneminde bu çok daha genele yayılmış olarak yaşandı. Alıştığımız düzen, yani hamster çemberimiz durunca bir çoklarımız için farkındalık ve diğer seçenekleri araştırma fırsatı oldu.

Kendi adıma bu yönde ilk adımları 2014 yılında atmayı başardım. Böylece renkli yakalı olma yolculuğum da 10 yıl önce başlamış oldu.

Renkli yakalı kariyer için ilk adım içinde olduğunuz o hamster çemberinin farkına varmak ve kendi yaşam tasarımınıza doğru yelken açmak. Çemberin dışına çıkmaktan kastın ne olduğu tamamen size kalmış, tek bir doğru kesinlikle yok.

✻ ✻ ✻

Olası bir yanlış anlaşılmayı düzelteyim; çemberi durdurup, içinden çıkmakla kastım işi gücü bir kenara itip, yan gelip yatmak, emekli temposuna girmek değil kesinlikle.

Renkli yakalı yolculuğumda yine çok ciddi bir efor ve çalışma içerisindeyim. Yaptığım işleri, uğraşıları alt alta yazdığımda bazen bu kadar şeyi nasıl yapıyorum diye kendime soruyorum.

En temel fark, kendi tercih ettiğim alanlarda, kendi tercih ettiğim kişilerle ve kendi tercih ettiğim dozajda çalışmak. Yani çok daha renkli ve çok daha özgür bir tempo içerisindeyim. Bu eforun, çalışmanın, çabanın beni geçmişe göre çok daha az yorduğunu, üretkenliğimin çok daha arttığını hissediyorum.

✻ ✻ ✻

Herkesin içinde olduğu koşulların çok farklı olduğunun farkındayım. Ama emin olun, herkesin kendi sınırları içinde değerlendirebileceği ciddi bir oyun alanı var aslında.

Önümüz bayram ve uzun bir tatil bizi bekliyor. Bazen bu tür molalar, her zamanki ortamın ve temponun dışına çıkmak büyük resmi görmek adına bize alan ve zaman açabiliyor.

Mevcut işinden, görevinden, çalıştığı iş ortamından memnun olan şanslı azınlığa dahil olanlara hiçbir lafım yok. Ama hamster çemberindeki bir yaşamdan muzdarip olanların bu tür fırsatları değerlendirmelerini öneririm.

Şapkayı önünüze koyup, arkanıza yaslanıp, kendinize kaliteli zaman ayırmak, size iyi gelen bir müzik açıp, elinize kağıt kalemi alıp zihinsel egzersizler yapmak ve düşündüklerinizi, duygularınızı dilediğiniz format, içerik ve şekilde kağıda yansıtmak size çok iyi gelecek.

Tecrübeyle sabittir.

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir