Startup ve Insurtech, Yazılarım

GAFAM Rekabetinde Son Durum

Teknoloji arenasında rekabet kızışıyor. #Teknoloji devlerinin son hamleleri, yatırımları ve kaynaklarını yönlendirdikleri alanlar oyunun kazananlarını belirleyecek.

Düşük faiz ve bol likidite ortamında #şirket değerlerinin otomatik uçuşa geçtiği dönem geride kaldı. Artık oyun zorlaşıyor ve doğru hamleleri yapanlar, diğerleri ile ayrışmaya başlıyor.

🌟 F.Roosevelt’in dediği gibi, “sakin bir deniz hiç bir zaman usta bir denizci yaratmamıştır”.

Becerikli kaptanlar fırtınalı havada belli olur. Teknoloji şirketleri arasındaki oyununun kazananları da asıl şimdi belli olacak.
Okuduklarım, izlediklerim ve dinlediklerime dayanarak, mevcut #rekabet ortamına baktığımda oluşan tabloyu sizler için kısaca toparlamak istedim.

📍 #Facebook, Cambridge Analytica skandalı ve hayal kırıklığı yaratan #metaverse hamlesi ile ciddi yara aldı. Elinde #Whatsapp ve #Instagram gibi iki cevher olan şirket bunları çok iyi kullanamıyor ve kan kaybediyor. Bu aralar 10.000 çalışanını daha işten çıkaracağı haberleri konuşulmaya başlandı.

📍 #Twitter ise, #ElonMusk ile birlikte çok çalkantılı bir döneme girdi. Çalışanlarının %75’i işten çıkarılan şirkette sular durulmuyor. Amiral gemisi olan #Tesla‘da da sorunlar yaşayan Elon Musk, Twitter için bir risk mi yoksa fırsat mı zaman gösterecek.

Benim izleyebildiğim kadarıyla, #Meta ve #Twitter rekabette ciddi geriye düşmeye başladılar.

📍 #Apple güçlü finansal yapısı, ciddi kar marjı ile sağlam yerini koruyor. Öte yandan, #beats dışında kayda değer bir satın alım yapmadı. Epeydir ciddi bir #inovasyon yaratamamış olmaları alıştığımız Apple imajı ile çok da örtüşmüyor.

📍 #Google cephesinde ise, arama motoru alanındaki liderliği artık Bing’in ciddi tehditi altında. Başta otonom sürüş olmak üzere “#deeptech” alanına yatırım yapmaya devam eden #Alphabet#Deepmind ile yapay zeka alanında fark yaratma peşinde. Elindeki bir diğer önemli platform da #YouTube.


📍 Son zamanların popüler şirketi ise #Microsoft. Bill Gates’den koltuğu devralan #Satya #Nadella stratejik olarak çok başarılı hamleler yapıyor ve son dönemin parlayan yıldızı.

#Azure ile #bulut #teknolojisi alanında oldukça iyi konumdalar. #Skype#Linkedin ve #GitHub gayet önemli platformlar. #OpenAI işbirliği ile lanse edilen #ChatGPT ve #DallE hamleleri çok ses getirdi. #GPT4 çok daha büyük etki yaratabilecek potansiyele sahip.

#Edge ile #web #tarayıcı pazarını, #Bing ile #arama #motoru alanını ciddi zorluyorlar. Zaten güçlü oldukları #Office uygulama paketini, #Microsoft365 adıyla yeniden konumladılar ve sahip oldukları yapay zeka becerilerini “#Copilot” adıyla bu alana da yansıtmaya başladılar. Bunlar gerçekten çok iddialı hamleler.

🌟 Son dönemdeki hamlelere baktığımda, bu yarış Apple, Alphabet ve Microsoft arasında geçecek gibi görünüyor.

Bu şirketlerin #lider koltuğundaki isimler açısından ise, son dönemde Satya Nadella biraz daha ön plana çıktı gibi.

Elbette yarış daha oldukça uzun ve sürprizlere açık.

Merak ve ilgiyle izlemeye devam.

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir