Startup ve Insurtech, Yazılarım

DMI Case Clinic panel

Oldukça yoğun geçen haftadan geriye kalan güzel bir anı da Digitopia tarafından düzenlenen “DMI Case Clinic” buluşması oldu.

🎯 Etkinliğin panel bölümünde, Halil Aksu ‘nun moderatörlüğünde AgeSA Hayat ve Emeklilik şirketinin CIO’su A. Fahri Arkan ve Agito Software & Consulting Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Omacan ile birlikte keyifli bir sohbet yaptık.

🎯 Konu ilgi çekici ve konuşmacılar uzun yıllardır tanıdığım, çok sevdiğim dostlar olunca, oldukça akıcı, samimi ve güzel bir panel oldu. Biz çok keyif aldık, umarım dinleyenler de faydalanmıştır.

🎯 Dijital olgunluk kavramı, şirketlerin dönüşüm süreçlerindeki temel gözlemler, sektörün geleceği için dijitalleşmenin önemi ve üst yönetimlerin oynadığı rol gibi farklı konulara değindik.

🎯 Paylaştığım mesajların ana özetini yapmam gerekirse;
✔︎ Dijitalleşme yolculuğunu, teknolojiye dayalı bir proje olarak ele almak en temel yanılgı. Hele ki, FOMO etkisiyle, yani herkes bu konuda bir şeyler yapıyor, biz geri kalmayalım yaklaşımıyla yola çıkmak başarısızlığa direk davetiye.
✔︎ Bu süreç bir proje olarak değil, organizasyonun tamamına yayılan bir yaşam tarzı olarak görülmeli. Dolayısıyla sadece belirli bir proje ekibinin konusu değil, şirket bünyesindeki istisnasız herkesin sahiplenmesi gereken bir “kafa yapısı ve davranış” haline gelmeli.
✔︎ Üst yönetimlerin en önemli misyonu ve başarı faktörü de, kurum içerisinde bu sahiplenmeyi ve yaşam tarzını ortaya koyacak doğru iklimi ve kültürü yaratmak.
✔︎ Çok boyutlu bu organizasyonel tasarım sürecinde, insan kaynağı politikaları, rol ve sorumluluk dağılımı, karar alma süreçleri, iş modeli inovasyonu, kurum kültürü gibi teknoloji dışında da çok geniş bir öncelik listesi var.
✔︎ En temeli de, dijitalleşme diye ifade edilen bu yolculuğun arkasındaki niyeti üst yönetimler net olarak ortaya koymalı. Yani, Simon Sinek’in söylediği gibi, ne yapılacağı ve nasıl yapılacağından önce, niçin yapılacağı herkes için “kristal berraklığında” olmalı.
✔︎ Yeni nesil yetenekleri ve müşterileri cezbeden, dijital çağa ve geleceğe uyumlanan kurumlar yaratmanın başka bir yolu yok.

🌟 Söylemesinin kolay, ama bunları başarmanın hiç de o kadar kolay olmadığının farkındayım. Zaten kolay olsaydı herkes başarıyor olurdu, o zaman da bu kadar değeri ve anlamı olmazdı.

🌟 Paulo Coelho’nun dediği gibi,
❝Gidilmeye değer yerlerin kestirme yolu yoktur.❞

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir