5. Gün, Yazılarım

5.Gün | #9 @ 2024

Okuduklarım, izlediklerim, dinlediklerimden ve yaşadıklarımdan harmanlanan, ❝5. Gün❞ bülteninde bu hafta neler var?

1️⃣ Ay yüzeyine inen özel sektöre ait ilk uzay aracı; ❝Odysseus
📍 ABD Teksas merkezli Intuitive Machines, Odysseus isimli uzay aracının Ay yüzeyine başarıyla iniş yaptığını duyurdu.
📍 ElonMusk ‘a ait SpaceX şirketinin Falcon 9 roketiyle fırlatılan insansız uzay aracı, otonom navigasyon sistemi yardımıyla, 1 haftalık bir seyahat sonrasında 22 Şubat tarihinde Ay’a iniş yaptı.
📍 Böylece, özel bir şirket tarafından ilk Ay seferi gerçekleşti. Aynı zamanda, ABD 52 yıl sonra tekrar Ay’a geri dönmüş oldu. Bilimsel araştırmalar yapmak üzere 6 robot taşıyan Odysseus, Ay’a ticari uçuşların ve uzay hayallerinin kapısını da aralamış oldu.

2️⃣ Apple’dan elektrikli araç projesine nokta; ❝Titan
📍 10 yılı aşkın bir süredir devam eden ve yılan hikayesine dönen Apple bünyesindeki elektrikli araç projesi nihayet sonlandırıldı. Yaklaşık 2.000 kişinin çalıştığı bu proje Apple için ciddi bir fiyasko oldu.
📍 Bu projedeki kaynakların üretken yapayzeka alanına kaydırılacağı söyleniyor. Bu alanda Microsoft ve Google’ın çok gerisinde kalan Apple bakalım arayı kapatmayı başarabilecek mi?

3️⃣ Çip endüstrisi için önemli işbirliği; ❝Microsoft & Intel
📍 Üretken yapay zeka teknolojisi için en temel ihtiyaç olan yarı iletken çip üretimi konusunda Nvidia arayı epey açtı.
📍 Bu yarışta çok gerilerde kalan Intel, Nvidia’nın en büyük müşterilerinden Microsoft ile önemli bir işbirliğine imza attı. Yaklaşık 15 milyar dolarlık bu anlaşmanın yarattığı momentum Intel’i tekrar yarışa döndürmeye yetecek mi göreceğiz.
📍 Bu arada, üretken yapay zeka ve çip sektörü hakkında son dönemdeki gelişmeleri toparlayan yazıma göz atmak isterseniz link aşağıda;
https://lnkd.in/dTUWCaAf

4️⃣ Halka açılma haberi ve Google işbirliğiyle gündemdeki şirket; ❝Reddit
📍 Sosyal medya platformu Reddit’in Google ile anlaşma yaptığı ve bu sayede, Reddit bünyesindeki içeriğin Google yapay zeka modellerinin eğitimi için kullanılabilir hale geleceği söyleniyor.
📍 Kaynaklara göre bu işbirliği, San Francisco merkezli Reddit için yıllık 60 milyon dolar düzeyinde gelir yaratacak. 2021’deki yatırım turunda yaklaşık 10 milyar dolar değere ulaşan şirket bir süredir halka açılma planları yapıyor.
📍 Bunun ne ifade ettiğine dair ayrı bir yazı pişme aşamasında.

5️⃣ Okuma listeme eklediğim kitap ❝ WhyWeRemember
📍 İnsan hafızasının bildiklerimizi saklamaktan ve geçmişin kaydını tutmaktan çok daha fazlası olduğunu savunan kitap, karakterimizin oluşmasında önemli etkisi olduğunu anlatıyor.
📍Sinirbilimci ve psikolog Charan Ranganath, hafızamızın hayatımızın neredeyse her alanında oynadığı güçlü rolü ortaya koyuyor bu kitapla.

Bu haftalık da bu kadar…

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir