5. Gün, Yazılarım

5.Gün | #16 @ 2024

Okuduklarım, izlediklerim, dinlediklerimden ve yaşadıklarımdan harmanlanan ❝5. Gün❞ bülteninde bu hafta neler var?

1️⃣ İlk yorumları hayal kırıklığı yaratan cihaz; ❝Humane AIPin
📍5 ay önce ilk tanıtımı yapıldığında bu cihaz hakkında bir paylaşım yapmıştım. Hatırlamak isteyenler için linki aşağıda;👇
https://lnkd.in/dk9SMz3W
📍 Üretken yapay zekadan güç alan AI Pin, yakaya broş gibi takılan bir giyilebilir teknoloji cihazı. Değer önerisi, telefon taşımanıza ve onlarca uygulamayı kullanmanıza gerek olmadan, bir çok işlemi sesli komutlarla yerine getirebilmeniz.
📍 Mart ayında piyasaya sunulan ve yapayzeka çağının dikkat çeken ürünlerinden olan cihazla ilgili ilk yorumlar maalesef pek parlak değil. Özellikle 699 dolar satış fiyatının karşılığını vermediği belirtiliyor.
📍AI Pin ile ilgili yapılan temel eleştiriler cihazın fazla ısınması, yavaşlığı, kısa pil ömrü ve sorulara cevap verememesi. Daha ne olsun 😎

2️⃣ Hisse değeri ciddi gerileyen şirket; ❝ Tesla
📍ABD borsalarında pozitif anlamda Nvidia fırtınası yaşanırken, hayal kırıklığı açısından da Tesla açık ara öne çıkıyor.
📍Şirketin hisse değeri 150 dolara gerilemiş durumda. Yılbaşından beri yaklaşık % 40 değer kaybı var. Hissenin tarihsel zirvesinin 400 dolar düzeyinde olduğunu da hatırlatalım.
📍Bu düşüşün ardında elektrikli araçların geleceğine ilişkin endişeler, başta BYD olmak üzere artan rekabet ortamı, Çin’deki satış adetlerinin ciddi gerilemesi ve kuruluşundan beri ilk defa şişen stok adetleri gibi bir çok sebep var.
📍 Bu arada Tesla’da ciddi bir işten çıkarma yapılacağı haberleri de gündemde.

3️⃣ Yurt dışına yeni bir markayla açılan insurtech girişimi; ❝ Komplet.io
📍Deniz Gül ve Metin Öngüç tarafından kurulan ve gömülü sigorta (embedded insurance) alanına odaklanan Tamamlıyo, komplet.io markasıyla Avrupa pazarına açılıyor.
📍Insurtech ekosistemimiz adına önemli bu gelişmeyle, tek bir sigorta API üzerinden şu anda 7 ülkede satılabilen seyahat sigortası ürünü piyasa sunulmuş olacak.

4️⃣ Kitap tavsiyesi ❝ Gece Yarısı Kütüphanesi ❞
📍Matt Haig imzalı bu kitabı henüz okumadıysanız mutlaka okunacaklar listenize alın derim.
📍Hikayesi gerçekten ilgi çekici. Bir kütüphane düşünün, raflardaki kitaplardan her biri, yaşamınızın önceki dönemlerinde farklı bir tercih yapsaydınız nasıl bir hayatınız olabileceğini anlatıyor ve siz o kitapları alıp, okuyorsunuz.
📍Çok fazla spoiler vermemek adına bu kadarla yetineyim.

5️⃣ Benjamin Franklin’den sevdiğim ve sık kullandığım bir söz ;
❝ Ya okumaya değer bir şeyler yaz, ya da yazılmaya değer bir şeyler yap. ❞

Bu haftalık da kalemime takılanlar bunlar….

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir