5. Gün, Yazılarım

5.Gün | #14 @ 2024

Bu hafta ❝5. Gün❞ içeriğinde bayrama özel bir değişiklik yapıp, önümüzdeki uzun tatili düşünerek, okuma, izleme, dinleme tavsiyeleri paylaşmak istedim.

Hedef kitlem bu tatilde kendine zaman ayırmak isteyenler. Hazır fırsatını bulmuşken biraz soluklanmak, “reflection” olarak ifade edilen içsel yolculuklara çıkmak, kendiyle ilgili zihinsel egzersizler yapmak isteyenler için 5 maddelik bir bayram öneri listesi hazırladım.

1️⃣ Kitap; ❝ The Startup of You ❞
📍 Linkedin kurucularından, startup dünyasının önemli ismi Reid Hoffmann’ın Ben Casnocha ile birlikte yazdığı bu kitap, kariyer yönetimi ve startup girişimciliği kavramlarının kesişim kümesine odaklanıyor.
📍”Herkes girişimcidir” mottosuyla yola çıkan yazarlar, startup dünyasında başarıyla uygulanan öğretilerden kendi kariyerimizi yönetmek için nasıl yararlanabiliriz sorusuna yanıtlar arıyor.
📍Kariyerini bir startup yaklaşımıyla yönetmek isteyenler, kariyeriyle ilgili kafa karışıklığı ve arayışı olanlar için biçilmiş kaftan.

2️⃣ Film; ❝ Joy ❞
📍 Jennifer Lawrence, Robert De Niro, Bradley Cooper gibi güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan film etkileyici bir yaşam hikayesini paylaşıyor.
📍Çocukluğundan itibaren hayal kurma ve yaratıcılık konusundaki yeteneği, tutkusu ve enerjisi ile dikkat çeken bir kadının yaşamından kesitler sunan Joy,
aynı lunaparktaki bir roller-coaster gibi, sürekli iniş ve çıkışlarla geçen bir yolculuğu deneyimleme fırsatı veriyor.

3️⃣ Podcast; ❝ Nasıl olunur? ❞
📍 Özgün ve gerçek yaşam hikayelerini dinlemeye meraklı iseniz bu podcast kanalını listenize alın. 214. bölüme ulaşmış olması sanırım bu kanalın ne kadar özel olduğunun bir başka göstergesi.
📍Farklı meslekleri tanıtma amaçlı bir yayın görünümünde, aslında “nasıl kendin olunur” hikayelerini payalaşıyor Nilay Örnek ve konukları.
📍 Konuklar çok geniş bir yelpazeden. Tanıdığımızı düşündüğümüz popüler isimlerin “olma” hikayelerini dinlediğinizde çok şaşırtan ve ilhamlandıran süprizlerle, renkli yakalı olma hikayeleriyle bolca karşılaşıyorsunuz.

4️⃣ TEDTalk; ❝ Matthieu Ricard ❞
📍Moleküler biyoloji uzmanı bir Fransız budistin Himalaya dağlarına uzanan hikayesi ve mutluluk üzerine verdiği mesajlar ilginizi çekiyorsa bu konuşmayı mutlaka izleyin.
📍Ne olduğu konusunda bir türlü hemfikir olamadığımız mutluluk kavramı üzerine ilhamlandıran ve düşündüren mesajlar bulacaksınız “Habit of Happiness” başlıklı bu konuşmada.

5️⃣ hSpotify playlist;❝ Mellow vibes ❞
📍 Okurken, çalışırken, dinlenirken, yürürken arka planda çalan müzik hep benimle beraberdir. Ağırlıklı olarak da Spotify uygulamasını kullanıyorum.
📍 Bir süredir, sıklıkla dinlediğim veya yeni keşfettiğim şarkılardan oluşan kendi çalma listelerimi oluşturmaya başladım.
📍 Kendinizle baş başa kaldığınız “reflection” ve zihinsel egzersiz anlarına eşlik etmesi adına önereceğim playlist; “Mellow vibes by OkanUtkueri”
https://lnkd.in/devwurh4

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir