5. Gün, Yazılarım

5.Gün | #13 @2024

Okuduklarım, izlediklerim, dinlediklerimden ve yaşadıklarımdan harmanlanan ❝5. Gün❞ bülteninde bu hafta neler var?

1️⃣ ABD Baltimore’da yaşanan inanılmaz deniz kazası ; ❝ KeyBridge
📍 Patapsco nehri üzerindeki 1.5 mil uzunluğundaki Francis Scott Key köprüsü bir konteyner gemisinin çarpması sonucu çöktü.
📍 Kazayı ve köprünün çökme anını gösteren videolar adeta Hollywood filminden bir sahneyi çağrıştırıyordu. Bu kazada sadece 6 kişinin yaşamını kaybetmiş olması bir mucize. Kaza nedeniyle ABD’nin en işlek limanlardan biri olan Baltimore Limanı’nın süresiz olarak kapandı.
📍 Kazanın ilgimi çekmesinin bir sebebi de olayın sigorta ile bağlantısı. Bu kazanın tarihteki en büyük nakliyat sigortası hasarı olması bekleniyor. Gemi, konteynerlerdeki yükler, yıkılan köprü, hayatını kaybedenlerin tazminatı ve limanın kapanması sonucu uğranılan kar kaybı ile birlikte yaklaşık 4 milyar dolar hasar öngörülüyor.

2️⃣ Merakla takip edilen etkinlik; ❝ Nvidia GTC2024
📍Yapay zeka uzmanlarını ve yazılımcıları bir araya getiren Nvidia GTC 2024 buluşması yine çok renkli paylaşımlara sahne oldu.
📍 Etkinliğin başrolünde Blackwell B200 çipi vardı. 208 milyar iletkene sahip bu çiple Nvidia çok daha büyük AI modellerini desteklemeyi hedefliyor.
📍 Bir diğer ilgi çeken ürün Disney karakteri Wall-E’den ilhamla geliştirilen robot oldu.
📍Nvidia’nın asıl süprizi GROOT oldu. Açılımı “Generalist Robot 00 Technology” olan bu teknoloji ile Nvidia yapayzeka gelişimine ve modellerin eğitilmesine farklı bir boyut kazandırmayı amaçlıyor.

3️⃣ Davalarla başı dertte olan şirket; ❝ Apple
📍 AB’de başlayan soruşturmada Apple’a 2 milyar dolar ceza verilmişti. Ayrıca, Tim Cook’un Çin’de iPhone satışlarının düştüğünü hissedarlardan gizlediğine dair davanın kapanması için Apple 490 milyon dolar ödemeyi kabul etti.
📍 En büyük bomba ise, ABD de Adalet Bakanlığı’nın Apple’a açtığı dava oldu. Apple’ın tekel oluşturduğu ve rekabeti engellediği gerekçesiyle açılan davanın uzun yıllar sürmesi bekleniyor.

4️⃣ Düşünce gücüyle satranç oynayan felçli hasta; ❝ NolandArbaugh
📍 Elon Musk’un şirketi Neuralink, çip implante edilen ilk hastasını çevrimiçi satranç oynarken canlı yayınladı.
📍 Bir dalış kazasıyla felç olan 29 yaşındaki Arbaugh, dizüstü bilgisayarında satranç oynarken görüntülendi.

5️⃣ Üzücü bir vefat haberi; ❝ DanielKahneman
📍 “Hızlı ve Yavaş Düşünme”, “Gürültü” gibi çok önemli kitapların yazarı, davranışsal ekonominin büyük ismi Daniel Kahneman hayatını kaybetti.
📍 90 yaşında vefat eden Kahneman, 2002 yılında Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazanmıştı.
📍 Psikoloji alanında bir uzman olarak ekonomi dalında Nobel ödülü kazanmış olması bile onun ne kadar özel bir isim olduğunu ortaya koyuyor.

Bu haftalık da bu kadar….

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir