5. Gün, Yazılarım

5.Gün | #11 @2024

Okuduklarım, izlediklerim, dinlediklerimden ve yaşadıklarımdan harmanlanan ❝5. Gün❞ bülteninde bu hafta neler var?

1️⃣ Çip savaşlarında ABD ve Tayvan’dan yeni bir hamle; ❝ TMSC
📍 Dünyanın önemli yarı iletken çip üreticisi Tayvan merkezli TMSC yeni tesisini ABD’de kuracak. Arizona’da yapacağı bu yatırım karşılığında TMSC’nin ABD hükümetinden 5 milyar dolar teşvik alacağı söyleniyor.
📍 Bu haber neden bu kadar önemli? En büyük hissedarı Tayvan hükümeti olan TMSC şirketi 40 milyar dolarlık bu yatırımıyla ABD’nin en büyük yabancı yatırımcılarından birisi olacak.
📍 Daha önemlisi, bu yatırımla Tayvan ve ABD birlikte Çin’e karşı önemli bir hamle yapmış olacak. Çin – Tayvan arasındaki politik gerilimin ve Çin – ABD arasındaki ekonomik rekabetin en önemli konu başlıklarından birisi çip teknolojisi.

2️⃣ ABD – Çin çekişmesinin son mağduru; ❝ TikTok
📍ABD Temsilciler Meclisi, “ulusal güvenlikle ilgili sorun oluşturduğu” iddiasıyla sosyal medya şirketi TikTok’un yasaklanmasının önünü açan yasa tasarısını kabul ederek Senato’ya gönderdi.
📍 Bu hamlenin, Çin merkezli ByteDance ’ın sahibi olduğu TikTok’u satması için bir baskı olarak planlandığı vurgulanıyor. Eğer yasa kabul edilirse ByteDance’a 6 ay zaman verilecek. Bu sürede TikTok satılmazsa, ABD’de kullanımı, App Store ve Google Play üzerinden dağıtımı yasaklanacak.

3️⃣ Sinemaseverlerin merakla beklediği ödül töreni ; ❝ Oscar
📍 96. Oscar Ödül Töreni yine renkli anlara sahne oldu. Disney Plus platformundan canlı yayınlanan törene Oppenheimer filmi damga vurdu.
📍 En İyi Film dahil 7 kategoride ödül alan filmi izlemeyenler hala geç kalmış sayılmaz.
📍 Törenin bir diğer yıldızı da Emma Stone oldu. “Poor Things” filmindeki rolü ile En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan Stone, 35 yaşına gelmeden iki Oscar kazanmayı başaran sekizinci aktris oldu. Oyuncu ilk Oscar’ını “La La Land” filmiyle kazanmıştı.

4️⃣ Keyifle katıldığım podcast yayını; ❝ İş Mükemmelliği ❞
📍JUSTWork ‘un keyifli ortamında Nur Diken ve Sunay Sener ile birlikte “İş Mükemmelliği” podcast kanalı için çok güzel bir sohbet ve kayıt yaptık. 🎙️
📍 Dijitalleşme, teknoloji, müşteri, satış yönetimi kavramlarına bu sefer sigorta sektörü penceresinden baktık. Sektördeki acı noktalarını konuşarak başlayan sohbetimizde, dağıtım kanalları, saha satış ekiplerinin yönetimi, müşteri deneyimi, CRM gibi kavramları ve gelecek öngörülerini konuştuk.
📍 YouTube kanalında yayınlanan sohbeti izlemek isteyenler için link aşağıda;
https://lnkd.in/d73VjT8F

5️⃣ Bu aralar sık kullandığım Paulo Coelho sözü;
❝ Gitmeye değer yerlerin kestirme yolu yoktur. ❞

Bu haftalık da bu kadar diyelim….

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir