5. Gün, Yazılarım

5.Gün | #10 @2024

Okuduklarım, izlediklerim, dinlediklerimden ve yaşadıklarımdan harmanlanan, ❝5. Gün❞ bülteninde bu hafta neler var?

1️⃣ Üretken yapay zeka rekabetine Avrupa’dan bir oyuncu; ❝ Mistral
📍 Paris merkezli yapayzeka girişimi Mistral AI, OpenAI ‘a rakip olacak yeni bir büyük dil modeli (LLM) piyasaya sürdü.
📍 Mistral Large isimli bu modele ek olarak, ayrıca ChatGPT‘ye alternatif LeChat adlı yeni bir hizmeti başlatıyor. Bu sohbet asistanı şu anda beta sürümünde.
📍 Mayıs 2023’de yola çıkan girişim, bugüne kadar güçlü yatırımcı profili ve yatım turlarıyla çok hızlı bir ivmeye sahip. Son olarak Microsoft ile yaptıkları işbirliğiyle, Azure müşterilerine Mistral modelleri sunulmaya başlayacak.

2️⃣ Giyilebilir teknoloji ve sağlık alanında yeni bir hamle; ❝ GalaxyRing
📍 Samsung’un en yeni giyilebilir cihazı Galaxy Ring, kalp atış hızı ve uyku takibi gibi izleme özellikleriyle piyasaya sürülüyor.
📍 Bu kategorideki Oura gibi oyunculara rakip olacak bu ürünle, SamsungHealth uygulaması için bir abonelik modeli oluşturma ve yapay zeka tabanlı bir “sağlık koçu” hizmeti sunma planı olduğu belirtiliyor.
📍Samsung böylece birkaç yıldır üzerinde çalıştığı sağlık alanındaki konumunu güçlendirmeyi ve kendi ekosistemini yaratmayı hedefliyor.

3️⃣ Teknoloji dünyasının yeni süper yıldızı; ❝ JensenHuang
📍 Üretken yapay zeka teknolojisi için en temel ihtiyaç olan yarı iletken çip sektörünün lideri Nvidia çok hızlı bir ivmeyle büyümeye devam ediyor.
📍 Şirket ile beraber, CEO Jensen Huang da popüler bir yıldıza dönüşmek üzere. Siyah deri ceketiyle bir rock yıldızı edası olan Jensen Huang, bu hızla giderse yakında en zenginler listesinin tepesine ulaşabilir.
📍 Bu arada, bir konferanstaki söylemleri çok dikkat çekti. Yapay zeka teknolojisiyle birlikte kodlama ihtiyacının biteceğini iddia eden Huang, yazılımcı yetiştirmek yerine gençlerin daha farklı alanlara yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

4️⃣ Adam Grant ‘dan koçluk konusunda güzel bir paylaşım;
❝ Eleştiren veya kutlayan olmak kolaydır. Zor olan koç olmaktır. ❞
📍Eleştiren, kritik edenler sizin zayıf ve negatif yönlerinizi görür, yas tutmanıza, kederlenmenize eşlik eder. Motive edenler, sizin güçlü ve başarılı yönlerinizi görür, kutlamalarınıza eşlik eder.
📍 Koç ise, sizin potansiyelinizi görür ve gelişmenize, ilerlemenize, kendinizin daha iyi bir versiyonu olma sürecinize rehberlik eder.

5️⃣ Bu aralar keyifli olduğumda mırıldandığım şarkı; ❝ Dayslikethis
📍 Geçen hafta canım sıkkın olduğunda dinlediğim şarkının sözlerini paylaşmıştım. Keyifli olduğumda dinlediğim şarkıyı soranlar olmuştu.
📍 Bu aralar, Van Morrison’a ait “Days like this” şarkısı favorim.
❝ When you don’t need to worry there’ll be days like this
When no one’s in a hurry there’ll be days like this
When you don’t get betrayed by that old Judas kiss
Oh my mama told me there’ll be days like this. ❞

Bu haftalık da bu kadar…

Beğendiyseniz Lütfen Paylaşın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir